Adrianna Kocięda

CHF: akcja aprecjacja

W czwartek rynki finansowe doznały szoku pod wpływem decyzji Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) o zniesieniu minimalnego kursu franka oraz kolejnej obniżce stóp do poziomu -0,75 proc. z -0,25 proc., co spowodowało gwałtowne wzmocnienie szwajcarskiej waluty.

Europejski dług w górę

Czwartkowa sesja na europejskim rynku długu kształtowała się pod wpływem trzech sił: impasu w negocjacjach dotyczących pomocy dla Grecji, porozumienia w Mińsku oraz nienapawających optymizmem danych makro.

Plusy ujemnej rentowności

W czwartek inwestorzy zdawali się zapomnieć na chwilę o problemach z Grecją i Ukrainą, zwracając się ku rynkowi europejskiego długu, który odnotował falę wzrostu cen.

Spokojna sesja na rynku długu

Podczas czwartkowej sesji na polskim rynku długu najważniejszym wydarzeniem była aukcja obligacji serii WZ0126 i DS0726, podczas której Ministerstwo Finansów sprzedało papiery o łącznej wartości 3,02 mld PLN przy popycie na poziomie 4,21 mld PLN.

Bez przełomu

Wynik czwartkowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego nie przyniósł przełomu na rynku długu.

Udana aukcja

W czwartek odbyła się kolejna udana aukcja, podczas której Ministerstwo Finansów sprzedało papiery dłużne o wartości 6,1 mld zł. Tym samym resort zrealizował już 57 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych budżetu państwa.

Chwilowy entuzjazm

W czwartek uwaga inwestorów była skupiona na decyzjach Europejskiego Banku Centralnego dotyczących luzowania polityki pieniężnej w strefie euro.

Rynek w oczekiwaniu

W czwartek na rodzimym rynku obserwowaliśmy kontynuację wzrostu cen obligacji, które we wtorek odnotowały ostry spadek po negatywnym komunikacie agencji Moody's.

Kapitał płynie do bezpiecznych aktywów

Wygląda na to, że w tym roku „efekt stycznia" polegał na dostosowaniu się do interwencji podatkowej na rynku obligacji.

Dobre dane makroekonomiczne

Ceny obligacji notowały zwyżki zarówno w Europie, jak i USA. Na rynku europejskim dominowały oczekiwania, że EBC zwiększy w grudniu program QE po tym, jak jego główny ekonomista Peter Praet wskazał na przewagę negatywnego ryzyka gospodarczego w eurostrefie.