Paweł Jackowski

Trwalsza poprawa na horyzoncie

Ostatnie dni przyniosły na warszawskim parkiecie zatrzymanie silnej fali wzrostowej, zapoczątkowanej na tydzień przed wygasaniem czerwcowej serii instrumentów pochodnych. Czy oznacza to, że fala wzrostów odeszła na dobre w przeszłość?

Co dyskontuje Wall Street?

Według rynkowego konsensusu kryzys w strefie euro stanowi główny czynnik ryzyka dla światowej gospodarki.

Za i przeciw lepszej koniunkturze

Koncentrowanie uwagi inwestorów na wydarzeniach politycznych w rytm kolejnych scenariuszy podsycających strach i niechęć do ryzyka obarcza krótkoterminowe prognozy sytuacji na rynkach akcji dużym błędem.

Inaczej niż w 1987 roku

Indeks S&P500 po osiągnięciu 14 września szczytu na poziomie powyżej 1470 pkt, przechodzi oczekiwaną cykliczną korektę, dla której katalizatorem był sezon publikacji wyników kwartalnych spółek za III kwartał.

Czas na rynki wschodzące

Decyzja FOMC mimo tego, że była długo oczekiwana i dyskontowana przez rynki, wywołała kolejną falę wzrostów cen ryzykownych aktywów, w szczególności cen surowców, a indeksy głównych rynków rozwiniętych pokonały swoje kilkuletnie szczyty.

Złoto ciągle mocne

Ostatnie dwa tygodnie przyniosły konsolidację ceny złota wynikającą głównie z realizowania zysków. Niemniej jednak III kwartał 2012 roku przyniósł rekordowy od dwóch lat wzrost ceny szlachetnego kruszcu o 11,1 proc.