Koniec NWZ
Przewodniczący zakończył obrady.
Akcjonariusze przegłosowali fuzję
Za połączeniem z PKN Orlen oddano 99,996 proc. głosów.
Przerwa w obradach
Zarząd potrzebuje kilku godzin na sporządzenie odpowiedzi na pytania. Następnie dojdzie do głosowania nad fuzją. Obrady mają rozpocząć się o godzinie 16.50
Grzegorz Braun zostanie dopuszczony do głosowania?
Akcjonariusz złożył wniosek o wpuszczenie na NWZ posła Grzegorza Brauna. Kolejny akcjonariusz żąda z kolei obecności ministra Jacka Sasina. Większość argumentów brzmi tak samo: fuzja nie będzie korzystna dla państwa, a połączony podmiot może być przejęty przez zagraniczny kapitał. Akcjonariusze cały czas domagają się ujawnienia przedstawiciela Skarbu Państwa.
Pytania do ministra Sasina
Inwestorzy domagają się obecności ministra Sasina i wyjaśnień dotyczących fuzji. Spływają kolejne pytania m.in. dotyczące parytetu podziału akcji oraz o to, czemu uzasadnienia ekonomiczne połączenia są takie same dla obu firm.
Kolejne wątpliwości
Akcjonariusze pytają się m.in. o to, jakie będą korzyści połączenia i zwracają uwagę na obniżenie ratingu kredytowego PGNiG w wyniku fuzji.
Akcjonariusze zabierają głos
Kolejni akcjonariusze zabierają głos, przedstawiając ponownie poglądy Krzysztofa Tytko, zadając pytania do Skarbu Państwa. Przewodniczący podkreślił jednak, że pytania zadawane na NWZ kierowane są do zarządu PGNiG.
Ponowna prośba o przerwę
Krzysztof Tytko ponownie poprosił o przerwę w obradach celem wysłania zarządowi PKN Orlenu zagrożeń dotyczących fuzji. Groził odpowiedzialnością prawną za podjęcie decyzji w tym momencie o połączeniu. Zamierzają złożyć zawiadomienie także do NIK i prokuratury, chcą również zabezpieczyć powództwo i wstrzymać połączenie na następne miesiące.
Krzysztof Tytko o połączeniu
Do głosu pierwszy doszedł Krzysztof Tytko. Jego zdaniem PKN Orlen powinien upaść za 10 lat, a PGNiG ma unikalne kompetencje, a aktywa firmy w przyszłości mogą sięgnąć setek miliardów złotych. Pan Tytko podkreśla, że jest za budową dużej spółki energetycznej, tylko wokół firmy, która posiada największy kapitał państwowy. Po ogłoszeniu pomysłu o utworzeniu podmiotu, który byłby w 100-proc, kontrolowany przez Skarb Państwa, rozległy się oklaski.
Atmosfera jest gorąca
Teraz głos obejmują obecni akcjonariusze. Kolejny raz padają pytania dotyczące przedstawicielstwa Skarbu Państwa. Akcjonariusze krzycząc wyrażają swój sprzeciw dotyczący fuzji. Przewodniczący Kwaśnicki stara się uspokoić atmosferę.
Ekonomiczne uzasadnienie połączenia
Dzięki połączeniu koncern ma być w stanie realizować najbardziej ambitnych inwestycji w niskoemisyjną i zeroemisyjną energetykę. Z kolei integracja aktywów ma zwiększyć wpływ grupy na energetykę i wspomóc dekarbonizację branż petrochemicznej i energetycznej.
Przyjęto porządek obrad
Obrady są coraz bardziej burzliwe. Akcjonariusze mniejszościowi mają za złe przedstawicielowi Skarbu Państwa obecnemu na NWZ, że nie chce się ujawnić i przedstawić.
Mimo to udało się przejść do kolejnego punktu. Chodzi o uchwałę dotycząca przyjęcia porządku obrad NWZ PGNiG. Przeszła ona zdecydowaną większością głosów. „Za” było 4,96 mld głosów, „przeciw” ponad 61 tys., a „wstrzymało się” prawie 20 tys.
Tym samym przyjęto następujący porządek obrad:
1. Otwarcie obrad Walnego Zgromadzenia.
2. Wybór Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia.
3. Stwierdzenie prawidłowości zwołania Walnego Zgromadzenia oraz jego zdolności do podejmowania uchwał.
4. Sporządzenie listy obecności.
5. Przyjęcie porządku obrad.
6. Podjęcie uchwały w sprawie połączenia Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN Spółki Akcyjnej i Spółki oraz zgody na proponowane zmiany Statutu Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN Spółki Akcyjnej.
7. Zamknięcie obrad Walnego Zgromadzenia.
Zgłoszono wnioski o przerwę do listopada
Jeden z akcjonariuszy zgłosił wniosek o ogłoszenie przerwy w obradach do 10 listopada do godz. 12:00. Uzasadnił to tym, że Skarb Państwa wprowadził zmiany do jednej z uchwał ze zbyt krótkim czasowym wyprzedzeniem. W efekcie podjęte dziś uchwały mogą być nieważne. Mecenas Kwaśnicki nie zgodził się z takim stwierdzeniem. Mimo to poddano pod głosowanie uchwałę o przerwie. „Przeciw” było 4,35 mld głosów na 4,83 mld oddanych. Uchwała nie przeszła. Następnie zgłoszono wniosek, aby przerwa potrwała do 8 listopada do godz. 12:00. Również ta uchwała nie przeszła. Głosowano podobnie jak poprzednio.
Kwaśnicki przewodniczącym NWZ
Mecenas Radosław Kwaśnicki wznowił obrady. Po przerwie przeprowadzono próbne, dobrowolne głosowanie mające na celu umożliwienie akcjonariuszom sprawdzenie procedury głosowania. Następnie przystąpiono do zgłaszana kandydatur na przewodniczącego walnego zgromadzenia. Zgłoszono dwie osoby: mecenasa Radosława Kwaśnickiego i Wojciecha Dobrzyńskiego, prezesa Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych. Na Kwaśnickiego oddano prawie 4,77 mld głosów na niespełna 4,96 mld. Tym samym został przewodniczącym NWZ.
Na walnym zgromadzeniu ogłoszono 5 min. przerwy
Mecenas Radosław Kwaśnicki ogłosił pięciominutową techniczną przerwę. Do tej pory wielu akcjonariuszy zgłaszało liczne pytania i wątpliwości dotyczące sposobu głosowania, prowadzenia obrad i planowanego procedowania projektów uchwał. W namiocie, w którym trwają obrady, atmosfera jest coraz bardziej gorąca. Pojawiają się też pierwsze zarzuty pod adresem spółki, Skarbu Państwa i mecenasa Kwaśnickiego.
Część akcjonariuszy nie została wpuszczona na NWZ
O godz. 12:35 NWZ PGNiG zostało wznowione. Na początku przedstawiono sprawy techniczne związane z udziałem w obradach. Następnie Krzysztof Tytko, który zarejestrował 10 akcji, poprosił o wyjaśnienie szczegółów dotyczących zgłaszania sprzeciwów do projektów uchwał. Inny uczestnik poinformował o tym, że kilka osób nie zostało wpuszczone na obrady NWZ, mimo że posiadały odpowiednie zaświadczenia. Z kolei mecenas Radosław Kwaśnicki poddał w wątpliwość, aby taka sytuacja miała miejsce.
Radosław Kwaśnicki otwiera walne i ogłasza przerwę
W siedzibie PGNiG o godz. 12:00 otwarto obrady nadzwyczajnego walnego zgromadzenia spółki, których głównym punktem porządku obrad jest podjęcie uchwały w sprawie fuzji z Orlenem. Otworzył je mecenas Radosław Kwaśnicki. Na początku chciał przedstawić kwestie techniczne związane z prowadzeniem obrad ale wiele osób jeszcze czekało w kolejce, aby się zarejestrować. W związku z tym ogłosił 30-min. przerwę. Obrady mają być wznowione o 12:35.
Obrady walnego zgromadzenia są transmitowane na kanale YouTube.
Opozycja przeciw fuzji
Przeciwko fuzji występuje część polityków opozycji, m.in. senator Stanisław Gawłowski, który przypomniał wczoraj odpowiedź KNF na swój wniosek o zbadanie sprawy.
Zapraszamy do relacji z przebiegu WZA PGNiG
Nadzwyczajne walne zgromadzenie PGNiG ma się rozpocząć o godz. 12:00 w Warszawie na ul. Kasprzaka, gdzie swoją siedzibę ma spółka. Aby zapewnić sprawną obsługę wydarzenia, zwłaszcza gdyby faktycznie pojawiła się duża liczba chętnych do wzięcia w nim udziału, przygotowano dla uczestników odpowiednio duży namiot, w którym będą prowadzone obrady. Zapraszamy do relacji z ich przebiegu.
Szerzej o nadchodzącym walnym piszemy w osobnym tekście
Czytaj więcej
W obradach walnego zgromadzenia dotyczących połączenia z Orlenem może wziąć udział nawet tysiąc osób. Wiele z nich chce głosować przeciw fuzji.
1,1 tys. zaświadczeń o liczbie posiadanych akcji
Dziś odbędą się obrady nadzwyczajnego walnego zgromadzenia PGNiG, którego głównym punktem obrad jest wyrażenie zgodny przez akcjonariuszy na połączenie spółki z Orlenem. Uchwała w tej sprawie wymaga 2/3 głosów „za” i raczej bez problemu zostanie przyjęta, gdyż Skarb Państwa posiada 71,9 proc. udziałów w kapitale i głosach. Nie oznacza to jednak, że obrady będą spokojne.
Na walne zgromadzenie zarejestrowano ponad 1,1 tys. zaświadczeń o liczbie posiadanych akcji. To oznacza, że przynajmniej teoretycznie może w nim wziąć udział około 1 tys. osób. Zapewne będzie ich jednak znacznie mniej, bo duża część osób przekazała pełnomocnictwa do sowich akcji prawnikowi, który będzie je reprezentował. To następstwo działań podejmowanych przez Krzysztofa Tytko, inżyniera górnictwa i przewodniczącego Obywatelskiego Komitetu Obrony Polskich Zasobów Naturalnych. W mediach społecznościowych (i nie tylko) apelował, aby jak najwięcej osób kupowało akcje PGNiG, rejestrowało je na NWZ, głosowało przeciwko uchwale o fuzji i następnie żądało zaprotokołowania sprzeciwu, by w kolejnym kroku zaskarżyć uchwałę. Tytko twierdzi, że blokując połączenie obu koncernów ochroni polskie zasoby naturalne przed ewentualnym przejęciem przez obcy kapitał.
W ostatni piątek PGNiG postanowiło do tej sprawy oficjalnie się odnieść. W komunikacie prasowym koncern przypomniał, jakie w jego ocenie korzyści spółkom i Polsce przyniesie połączenie oraz zapewnił, że teza o utracie kontroli przez Skarb Państwa nad posiadanymi zasobami naturalnymi jest nieprawdziwa. Chodzi m.in. o przepisy prawa geologicznego i górniczego uniemożliwiające pozbawienie Skarbu Państwa prawa własności do złóż ropy i gazu.