Wschodzące gwiazdy audytu

Głosami redakcyjnej kapituły w tegorocznej edycji rankingu laureatami zostali: Aneta Opałczyńska z PKF Consult oraz Tomasz Łebkowski z PwC.

Audyt ma wiele twarzy

Przyznaliśmy wyróżnienia w dodatkowych kategoriach. Wytypowaliśmy również wschodzące gwiazdy audytu.

Perspektywy dla branży w 2024 roku wydają się obiecujące

Zależy nam na aktywnym kształtowaniu bezpiecznego i transparentnego rynku kapitałowego w Polsce. Liczymy więc, że dobre sygnały, jakie nadchodzą z nadzoru i Ministerstwa Finansów, spowodują przyspieszenie tego procesu.

Obowiązek raportowania ESG to dla audytorów szansa na oferowanie nowych usług, ale też wyzwania kadrowe i regulacyjne

Kwestie związane z raportowaniem ESG – pierwsze podmioty zostaną zobowiązane do raportowania w 2025 r. danych za rok obrotowy 2024 – to oczywiście szansa dla firm audytorskich, otwiera się przed branżą możliwość świadczenia nowych usług w zakresie atestacji raportów ESG lub doradztwa w obszarze raportowania.

ESG szansą na nowe usługi dla biegłych rewidentów

Wzrost przychodów i popyt na nowe świadczenia, ale też duże wyzwania kadrowe i niejasności legislacyjne – tak na branżę może wpłynąć nowa dyrektywa dotycząca raportowania niefinansowego.

Przestrzeń dla średniej wielkości firm audytorskich się powiększa

Rynek badania sprawozdań finansowych jednostek zainteresowania publicznego (JZP) podlega w ostatnich latach bardzo dynamicznym zmianom. Przyczyn takiego stanu jest na pewno więcej niż jedna.

Cyfryzacja zmodyfikowała procesy biznesowe, w tym również procesy księgowe

Profesja biegłego rewidenta uległa w ostatnich latach ogromnym zmianom. Są one związane z wszechobecną transformacją cyfrową i jej wpływem na gospodarkę i działalność przedsiębiorstw. Nowe technologie zmieniły kluczowe aspekty funkcjonowania firm, nawet takich, które dostarczają bardzo tradycyjne produkty i usługi. Cyfryzacja zmodyfikowała procesy biznesowe, w tym również procesy księgowe i metody ustalania istotnych szacunków.

Firmy audytorskie utrzymują mocne tempo

Łączne przychody audytorów w Polsce w 2023 r. urosły o niemal jedną piątą. Nadal trzy podmioty przebijają poziom miliarda złotych. Świetnie wypadło PwC. W siłę rosną też firmy średniej wielkości.

Branża liczy na dialog z nadzorcą

W ostatnich latach współpraca pomiędzy audytorami i Polską Agencją Nadzoru Audytowego mocno szwankowała. Jest szansa na zmianę – sygnalizują przedstawiciele biegłych rewidentów.

AI w audycie to nowe możliwości

Audytorzy KPMG, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi technologicznych, jak np. KPMG Clara Analytics – AI Transaction Scoring, są dzisiaj w stanie wykonywać testy szczegółowe na całych populacjach danych finansowych (często składające się z milionów pojedynczych transakcji), zamiast badać wybrane próby statystyczne, jak czynili dotychczas.

Branża coraz mocniej korzysta z technologii

Sztuczna inteligencja pomoże audytorom skoncentrować się na transakcjach obarczonych wysokim ryzykiem oraz ograniczy liczbę powtarzalnych czynności i procedur do minimum.

IPO oraz ESG stają się motorami wzrostu rynku audytorskiego

Na światowym rynku publicznych ofert pierwotnych trwa ożywienie. Wszystko wskazuje, że dotrze ono też do Polski. To zarówno szansa, jak i wyzwanie dla rodzimych firm audytorskich, zwłaszcza w kontekście wchodzących w życie regulacji w zakresie raportowania ESG.

Atrakcyjność pracy w audycie rośnie, jednak wyzwań nie brakuje

Z jednej strony mocno zwiększający się popyt i możliwość świadczenia nowych usług. Z drugiej – braki kadrowe, restrykcyjne regulacje i legislacyjne zawirowania. Jak w 2024 r. poradzi sobie branża?

Będziemy walczyć o godność naszego zawodu

Burzenie zaufania do nas jako profesji to bardzo niebezpieczne zjawisko – mówi Kamil Jesionowski, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Ranking „Rzeczpospolitej”: Wielka czwórka nadal wiedzie prym

To już XXIII edycja corocznego rankingu audytorów „Rzeczpospolitej”. PwC utrzymało pozycję lidera, ale walka o czołowe miejsca była wyjątkowo zacięta.

Wiemy, które firmy audytorskie rozdają karty na giełdzie

Liczba audytorów badających sprawozdania spółek z GPW systematycznie spada. Czołówkę nadal tworzą firmy z grona tzw. wielkiej czwórki. Ale z coraz większymi sukcesami rywalizują z nimi także Grant Thornton, BDO, UHY ECA i PKF Consult.

Audytor częściej niż kiedykolwiek wcześniej musi zachować bardzo dużą czujność

Obecne warunki makroekonomiczne i geopolityczne nie pozwalają na chwilę oddechu i powrót do znanej nam dawniej normalności. Po pandemii Covid-19 na gospodarkę światową zaczęły oddziaływać m.in. konflikt w Ukrainie i galopująca postpandemicznie inflacja, które oprócz zazwyczaj występujących zagrożeń przełożyły się naturalnie na spojrzenie audytora na badane sprawozdanie finansowe.

Edyta Kalińska: Przez zmiany w otoczeniu audyt stał się trudniejszy

Pandemia, wybuch wojny i inflacja. Obok tych zdarzeń trudno przejść obojętnie, również w branży audytorskiej. Eksperci przyznają, że to wszystko odcisnęło piętno na biegłych rewidentach.