Odwrót z zielonej ścieżki

W ostatnich tygodniach Wielka Brytania oraz Niemcy wprowadziły istotne zmiany w ambitnych planach dotyczących redukcji, a ostatecznie spadku do zera emisyj...

Mocny początek kwartału

Gwałtowny wzrost ryzyka wojny musiałby zapewne wynikać z ewentualnych działań odwetowych Izraela, które byłyby skierowane bezpośrednio przeciwko Iranowi.

Rentowności dalej rosną

Liderami wzrostów rentowności są papiery z Nowej Zelandii, które poszły w górę o 105 pkt baz. W Europie najsłabiej zachowują się dziesięcioletnie papiery N...

Silny rynek pracy w USA umacnia dolara i pogrąża euro i WIG20?

Zwiększona długoterminowa podaż obligacji USA podbija rentowności na długim końcu krzywej rentowności (walory o terminie zapadalności powyżej pięć–dziesięć...

Poszukiwanie przesilenia

Karty w dalszym ciągu znajdują się w rękach banków centralnych, ale wszystko wskazuje na to, że ich decyzje zostały już zdyskontowane.

RPP tym razem zgodnie ze średnią oczekiwań

Rynek terminowy spodziewa się obecnie dalszego spadku wysokości krótkoterminowych stóp procentowych w Polsce o kolejne niecałe 0,5 proc. w końcu roku.

Pogrom obligacji amerykańskich

Jak to możliwe, że rentowności obligacji wciąż rosną, mimo że inflacja wyraźnie spadła, a Fed szykuje się do zakończenia cyklu wzrostu stóp.

„Siedmiu wspaniałych” powróci do formy?

Ostatni wzrost rentowności amerykańskiego długu odbił się zauważalnie na wycenach spółek technologicznych o najwyższej kapitalizacji.

Korekta w hossie

Słabość GPW nie jest ani złą, ani dobrą wróżbą. O tym, na jakich poziomach indeksy zakończą październik, zdecyduje wiele czynników.

Giełda nie jest dla wszystkich

I nie chodzi o małe spółki, emitentów źle zarządzanych czy po prostu wydmuszki. Tu mowa o spółkach ze Skarbem Państwa w akcjonariacie.

Przesilenie korekty wydaje się być coraz bliżej

Trudno oczekiwać w ciągu najbliższych tygodni poprawy na warszawskim parkiecie bez uspokojenia sytuacji na rynkach bazowych.

Rentowności amerykańskich dziesięciolatek najwyżej od 16 lat

Szczyty rentowności długoterminowych obligacji skarbowych będą negatywnie oddziaływać na rynek akcji. Niepokoi wzrost ceny ropy.

Ściana strachu

Pojawiają się obawy o to, że efekty zaostrzenia polityki monetarnej w końcu się pojawią i zaczną przeszkadzać rodzącemu się ożywieniu.

Kulminacyjna faza korekty przed nami?

Wrześniowe posiedzenie Fedu w dużym stopniu przekreśliło w naszej ocenie nadzieje na szybkie i gwałtowne odbicie w górę po rozpoczętej w sierpniu korekcie...

Banki centralne w regionie decydują

W tym tygodniu poznamy decyzje władz monetarnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Stopy bazowe jednak raczej się nie zmienią.

Obligacje i dolar zaskoczą rynek akcji?

2023 to rok zaskoczeń. Za pewniak inwestycyjny uchodziły obligacje skarbowe, akcje może zbliżą się do stóp zwrotu obligacji, natomiast surowce będą w maraz...

Wrzesień prawdopodobnie wypadnie słabo

W najbliższym czasie należy oczekiwać, że motorem zachowania krajowych indeksów mogą być rynki bazowe, gdzie ostatnie dni przyniosły pogorszenie nastrojów...

FOMC bez niespodzianki, maksima kursu EUR/SEK i ceny cukru

Amerykański Fed nie podniósł stóp procentowych, ale powtórzył zastrzeżenie, że dalsze zaostrzanie polityki pieniężnej może być wskazane.

Uporczywa inflacja

Można zadać pytanie, czy przypadkiem nie przechodzimy z korzystnej dla wszystkich fazy „dezinflacji” do etapu „uporczywej” inflacji.

Banki centralne na finiszu

Nie sądzimy jednak, by Fed miał już teraz twardo zapowiedzieć koniec cyklu lub wykluczyć podwyżkę na posiedzeniu listopadowym.