Piotr Łysienia

Tydzień pod znakiem stóp

Rozpoczynające się dzisiaj posiedzenie RPP będzie bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem tygodnia na krajowym rynku.

Frank jeszcze osłabnie

W ostatni piątek kurs CHF/PLN przejściowo spadł poniżej 3,28. W kolejnych godzinach handlu za sprawą słabych danych o produkcji przemysłowej w Polsce złoty osłabił się wobec głównych walut, jednak CHF/PLN nadal znajduje się poniżej poziomów notowanych w 2012 r.

Jeszcze dwie obniżki

Dzisiaj rozpoczyna się posiedzenie RPP. Decyzję w sprawie stóp procentowych poznamy jutro.

Przerwy nie będzie

Dziś opublikowane zostaną dane o produkcji przemysłowej w styczniu. Spodziewamy się, że wskażą one na wyraźny spadek produkcji w ujęciu r./r. i będą kolejnym argumentem za cięciem stóp procentowych na marcowym posiedzeniu RPP.

Najniżej od siedmiu lat

Marzec okazał się kolejnym miesiącem spadku inflacji. Odczyt na poziomie 1 proc. jest najniższy od prawie siedmiu lat. Dane potwierdziły, że 2013 r. będzie okresem ograniczonej presji inflacyjnej, na co mają wpływ słaby popyt wewnętrzny i brak presji płacowej w gospodarce.

Argumenty za cięciem

Wczorajsze dane o inflacji okazały się lepsze od konsensusu rynkowego, który zakładał wzrost do 4,0 proc. r./r.

Czekamy na PMI

Dzisiaj na krajowym rynku brak publikacji istotnych danych makroekonomicznych. Inwestorzy czekają już na przyszłotygodniowe posiedzenie RPP, co powinno sprzyjać stabilizacji na krajowym rynku walutowym.

Obniżki stóp już w cenach

W bieżącym tygodniu jedyną istotną publikacją makro na rynku krajowym będą jutrzejsze dane o inflacji CPI. Najprawdopodobniej wskażą one na wyraźny spadek inflacji i będą czynnikiem wspierającym obniżki stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu RPP (podobnie jak oczekiwany dalszy spadek inflacji w kolejnych miesiącach do poniżej 3,0 proc. r./r. w grudniu).

RPP czeka na dane o PKB

Wczorajsze dane o sprzedaży detalicznej nie różniły się znacząco od oczekiwań analityków i potwierdzają tezę o postępującym spowolnieniu gospodarczym, do czego przyczyniają się spadek płac w ujęciu realnym oraz ogólna trudna sytuacja na rynku pracy.

Wsparciem słabszy złoty

Od końca sierpnia 2012 r., czyli od momentu publikacji słabszych od oczekiwań danych o PKB w II kwartale, złoty pozostaje relatywnie stabilny. Nie powtórzył się scenariusz, który obserwowaliśmy w latach 2008–2009, kiedy EUR/PLN wzrósł przejściowo?do nawet 4,90 w lutym 2009 r. z około 3,20 w sierpniu 2008 r.