Krzysztof Kaźmierczak

Trump utrzyma wsparcie dla atomu

Poparcie dla atomu wśród republikanów może się utrzymać, zwłaszcza przy onshoringu – przenoszeniu łańcuchów dostaw do USA.

Rynek procesorów będzie rósł

Firmy takie jak Google, Amazon czy Microsoft coraz częściej decydują się na projektowanie własnych układów scalonych, aby spełnić swoje specyficzne potrzeby i uniezależnić się od zewnętrznych dostawców.

Uran – paliwo przyszłości

Są problemy z podażą, cały czas pojawiają się natomiast pozytywne sygnały dotyczące popytu i zainteresowania energią atomową.

AI wkracza do gospodarki. Wolno wkracza

Ostrożność klientów z wydawaniem budżetów na IT i długie cykle sprzedażowe źle wpływają na kursy wielu spółek z branży oprogramowania.

Zdrowy rozsądek nikomu nie szkodzi

Dla Stanów Zjednoczonych, posiadanie własnego, dojrzałego sektora ropy i gazu jest czynnikiem chroniącym gospodarkę przed wstrząsami.

Małe okaże się piękne?

W latach 70. i 80. ubiegłego wieku elektrownie atomowe budowano na Zachodzie w 6–7 lat, a dzisiaj w podobnym czasie potrafią zmieścić się właściwie tylko Chińczycy.

Złote runo?

Takie leki jak Ozempic i Wegovy okazały się skuteczne u osób chorych na cukrzycę, ale ich popularność wynika przede wszystkim z faktu, że pomagają redukować masę ciała.

Mroczny przedmiot pożądania

Uran, niezbędny w produkcji paliwa do reaktorów atomowych, jest jednym z surowców o najsilniejszym wzroście ceny w tym roku.

Odwrót z zielonej ścieżki

W ostatnich tygodniach Wielka Brytania oraz Niemcy wprowadziły istotne zmiany w ambitnych planach dotyczących redukcji, a ostatecznie spadku do zera emisyjności netto ich gospodarek.

Niemcy bez prądu?

Niemieccy politycy nie mają planu na zaadresowanie strukturalnych przyczyn kryzysu, do którego sami doprowadzili.