EU Green Bonds. Złoty standard dla emitentów i inwestorów?
Europejski „złoty standard” zielonych obligacji może okazać się skutecznym instrumentem w realizacji unijnej strategii zrównoważonego finansowania, szczególnie z uwagi na swój potencjał w zakresie pozyskiwania środków na pokrycie kosztów realizacji projektów związanych z transformacją energetyczną. O sukcesie standardu przesądzi jednak nie tyle jakość rozwiązań towarzyszących „EuGB”, ile będące ich konsekwencją wiarygodność oraz zainteresowanie emitentów i inwestorów.
Czy windykatorzy bez własnego TFI znikną z rynku?
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został aktualny projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku.
Czy potrzebujemy zielonej transformacji w trudnych czasach?
24 lutego 2022 r. rozpoczęła się inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę – napaść zbrojna na inne państwo europejskie, o skali i poziomie okrucieństwa jakich w Europie nie oglądano od czasów II Wojny Światowej. W obliczu wojny w Ukrainie oraz sankcji nakładanych na agresorów – Rosję i Białoruś, m.in. przez UE oraz USA, działania związane z przeciwdziałaniem kryzysowi klimatycznemu zyskały nowy kontekst.
MF określi szczegółowe wymogi dla członków zarządów i rad nadzorczych TFI
Jedną z zasadniczych zmian dotyczących działalności towarzystw funduszy inwestycyjnych, wprowadzonych na podstawie noweli do ustawy o ofercie publicznej z 16 października 2019 r., stało się wprowadzenie wymogu uzyskania zgody KNF na powołanie członka zarządu TFI nadzorującego w towarzystwie system zarządzania ryzykiem lub podejmowanie decyzji inwestycyjnych.