Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 17.10.2021 10:03 Publikacja: 17.10.2021 10:03
Tegoroczny ekonomiczny Nobel trafił do (od lewej): Guido Imbensa z Uniwersytetu Stanforda (w 1/4), Joshui Angrista z MIT (w 1/4) oraz Davida Carda z Uniwersytetu Kalifornijskiego (w 1/2) za empiryczną rewolucję, którą zapoczątkowali w latach 90., m.in. wykorzystując tzw. naturalne eksperymenty.
Foto: AFP
Jak rewolucja francuska wpłynęła na tempo wzrostu gospodarczego na świecie? Jest za wcześnie, aby to ocenić.
Co się stanie, gdy zapyta się dziesięciu ekonomistów o zdanie na jakiś temat? Usłyszy się jedenaście różnych odpowiedzi.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Otwierając się na zagraniczne giełdy, inwestorzy przede wszystkim zyskują więcej możliwości zarabiania i dywersyfikacji inwestycji. Na które branże i spółki z rynków rozwiniętych warto postawić ?
Rok 2024 r. był dla naszego zespołu czasem rozwoju. Chcielibyśmy, aby 2025 r. pod tym względem nie był gorszy – mówi Mateusz Choromański, szef najlepszego zespołu maklerów instytucjonalnych z Santander BM.
+16 proc. – to hipotetyczny wynik portfela edukacyjnego złożonego z trzech klas aktywów w ubiegłym roku. Na dłuższą metę ta przykładowa, prosta strategia inwestycyjna pozwoliłaby uzyskać stopy zwrotu konkurujące z akcjami i złotem, przy zmienności bliższej raczej obligacjom.
Bez względu na charakter obsługiwanych podmiotów rola maklera znacząco w najbliższych latach się nie zmieni – mówi Marcin Borciuch z BM PKO BP, najlepszy makler instytucjonalny na naszym rynku.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Zarządzający po raz kolejny wybrali najlepszych maklerów i zespoły instytucjonalne. W tej edycji rankingu „Parkietu” w głosowaniu udział wzięły 53 zespoły.
Spółki od dekad dzielące się z akcjonariuszami zyskiem charakteryzują się mniejszą zmiennością w porównaniu z szerokim rynkiem i lepiej zachowywały się w czasie rynkowych perturbacji.
Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson laureatami nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, potocznie nazywanej „ekonomicznym Noblem”. Zostali wyróżnieni za badania nad tym, jak instytucje wpływają na dobrobyt.
We współczesnym świecie od dłuższego czasu dominują progresywne, technologiczne kierunki postępu i wprowadzania zmian, mających ludzi uszczęśliwić. To cyfryzacja, nieco już wypłowiała, big data, a ostatnio sztuczna inteligencja. Nie ma w tym nic złego, a wręcz są ogromny potencjał i możliwości. Ale nie należy zapominać o potencjale drzemiącym w koncepcjach mniej technokratycznych.
Ekonomistka z Uniwersytetu Harvarda, która bada zmiany sytuacji kobiet na rynku pracy, została trzecią laureatką najbardziej prestiżowej nagrody w tej dziedzinie nauki: Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.
Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, potocznie nazywana mianem „ekonomicznego Nobla”, trafiła w tym roku do Claudii Goldin, ekonomistki z Harvardu, za jej badania dotyczące sytuacji kobiet na rynku pracy.
Już w poniedziałek Królewska Szwedzka Akademia Nauk po raz 55. ogłosi laureata – albo laureatów, co bardziej prawdopodobne - Nagrody Banku Szwecji imieniem Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. Wśród potencjalnych zdobywców tego wyróżnienia najwięcej jest naukowców pracujących na Harvardzie.
Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii za 2022 r. otrzymali trzej amerykańscy badacze, którzy pokazali, jak zapobiegać kryzysom finansowym i jak je łagodzić, gdy jednak wybuchają.
Ben Bernanke, Douglas W. Diamond i Philip H. Dybvig otrzymali nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii za 2022 r. Zostali wyróżnienie za badania na temat banków i kryzysów finansowych.
Tegoroczni zdobywcy ekonomicznego Nobla wykorzystywali tzw. eksperymenty naturalne do badań m.in. nad wpływem płacy minimalnej oraz imigracji na rynek pracy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas