Stanisław Stefaniak

LPP a sprawa ESG

W marcu polską giełdą wstrząsnął raport funduszu Hindenburg Research na temat rzekomego ukrywania przez LPP faktu, że spółka wbrew publicznym zapewnieniom nadal prowadzi działalność w Rosji. Kurs akcji LPP w odpowiedzi na te rewelacje spadł o ponad 30 proc., ale już w połowie maja powrócił do notowań sprzed publikacji raportu.

Spółki lepiej monitorowane

Unijne regulacje z zakresu zrównoważonych finansów nakładają na instytucje finansowe takie jak banki i fundusze inwestycyjne obowiązki zarządzania ryzykami związanymi z kwestiami środowiskowymi, społecznymi i dotyczącymi ładu korporacyjnego (ESG). Mają też na celu promocję i zwiększanie dostępności produktów finansowych uwzględniających te aspekty, tak aby inwestorzy mogli lokować pieniądze w zgodzie ze swoimi preferencjami w tym zakresie. Tych celów nie da się jednak osiągnąć bez zwiększania dostępności danych ESG udostępnianych przez przedsiębiorstwa.

GPW chciałaby, ale nie może uruchomić indeksów klimatycznych

GPW Benchmark, administrator indeksów z grupy kapitałowej GPW, tłumaczy, co stoi na przeszkodzie uruchomieniu indeksów klimatycznych. To problem jajka i kury zrównoważonych finansów.

Gdzie KNF myli się co do ESG?

Wywiad z zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, „KNF: nie musimy być liderem ESG”, wywołał konsternację na rynku. Pozycja lidera ESG Polsce raczej nie grozi, ale warto pracować nad poprawą obecnego stanu świadomości, a KNF powinna mieć w tym swój udział. Ważne też, żeby nadzór rzetelnie komunikował, z czym wiąże się inwestowanie ESG.

Zielony i... wspólny dług samorządów?

W perspektywie najbliższej dekady polskie samorządy stoją przed podwójnym wyzwaniem.

Spółki giełdowe zbaczają z kursu na net-zero

Wyniki analizy działań klimatycznych spółek giełdowych, którą przeprowadziliśmy w Fundacji Instrat, nie napawają optymizmem. Nieliczne spółki z GPW posiadają plany dekarbonizacji, a te przyjmowane nie są wystarczająco ambitne, żeby zrealizować cele porozumienia paryskiego.

Kredyty na paliwa kopalne ważą niewiele w portfelach polskich banków

Finansowanie inwestycji w paliwa kopalne może się wiązać dla banków z ryzykiem poniesienia straty na skutek tzw. osierocenia aktywów.

Znamy konstrukcję unijnego zielonego QE

Europejski Banki Centralny ujawnił szczegóły planu uwzględniania kryteriów klimatycznych w ramach skupu obligacji przedsiębiorstw. Mimo że planowane rozwiązania pozostawiają wiele znaków zapytania, strategia EBC może uwzględniać kwestie klimatyczne pełniej niż analogiczny program Banku Anglii i mieć większy wpływ na rynki.

Bardziej zielony EBC

Europejski Bank Centralny odsłonił więcej szczegółów planowanych działań dotyczących klimatu, które zapowiedział w ramach przeprowadzonego w lipcu 2021 r. przeglądu strategii działania.

Firmy nie mają planu walki ze zmianami klimatu

Niski odsetek giełdowych spółek publikujących strategie osiągnięcia neutralności klimatycznej to niewykorzystana okazja zarówno dla samego biznesu, jak i – przede wszystkim – klimatu.