LPP a sprawa ESG
W marcu polską giełdą wstrząsnął raport funduszu Hindenburg Research na temat rzekomego ukrywania przez LPP faktu, że spółka wbrew publicznym zapewnieniom nadal prowadzi działalność w Rosji. Kurs akcji LPP w odpowiedzi na te rewelacje spadł o ponad 30 proc., ale już w połowie maja powrócił do notowań sprzed publikacji raportu.
Spółki lepiej monitorowane
Unijne regulacje z zakresu zrównoważonych finansów nakładają na instytucje finansowe takie jak banki i fundusze inwestycyjne obowiązki zarządzania ryzykami związanymi z kwestiami środowiskowymi, społecznymi i dotyczącymi ładu korporacyjnego (ESG). Mają też na celu promocję i zwiększanie dostępności produktów finansowych uwzględniających te aspekty, tak aby inwestorzy mogli lokować pieniądze w zgodzie ze swoimi preferencjami w tym zakresie. Tych celów nie da się jednak osiągnąć bez zwiększania dostępności danych ESG udostępnianych przez przedsiębiorstwa.
Gdzie KNF myli się co do ESG?
Wywiad z zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, „KNF: nie musimy być liderem ESG”, wywołał konsternację na rynku. Pozycja lidera ESG Polsce raczej nie grozi, ale warto pracować nad poprawą obecnego stanu świadomości, a KNF powinna mieć w tym swój udział. Ważne też, żeby nadzór rzetelnie komunikował, z czym wiąże się inwestowanie ESG.