Maciej Barański

To nie koniec trendu

Rynki giełdowe i surowcowe pozostają w korekcie. Jednakże jest to raczej przerwa w pozytywnym trendzie, gdyż widzimy przewagę czynników prowzrostowych.

Złoto pod krzyżem

Następstwem poprawy kondycji gospodarki amerykańskiej jest pogłębiająca się przecena złota. Wynika ona głównie z oczekiwań wobec wzrostu stóp procentowych – rentowność dziesięcioletnich obligacji USA wzrosła o 20 procent od początku roku oraz mniejszych obaw rynkowych – index VIX, który śledzi zmienność na rynkach akcji, jest na najniższym poziomie od sześciu lat.

Amerykanie jednak kupują

Wydarzeniem wczorajszego dnia były dane o sprzedaży detalicznej w USA za luty, które ponaddwukrotnie przewyższyły oczekiwania.

Nadchodzi św. Mikołaj

Po korekcie, która nastąpiła po rozstrzygnięciu wyborów prezydenckich w USA dwa tygodnie temu rynki finansowe pozostają w fazie konsolidacji.

Liczą się Chiny i dolar

Jesteśmy na ostatniej prostej w wyścigu do osiągnięcia kompromisu, który prawdopodobnie uwolni sporą dozę pozytywnej energii na światowych rynkach na początku przyszłego roku.

Uwaga na wskaźniki PMI

Dzisiaj oczy wszystkich inwestorów będą skierowane na odczyty wskaźników PMI w Chinach, strefie euro i USA. Oczekiwania są na lekki wzrost w Europie i spadek w Stanach.

Strefa euro przypomina o sobie

W tym tygodniu na światowych rynkach ponownie zagościł negatywny sentyment związany z zadłużeniem strefy euro z Grecją i Hiszpanią w rolach głównych

W drodze do normalności

Ostatnie dni obfitowały w dramatyczne ruchy cen na rynkach surowców, zwłaszcza metali, które tylko podkreśliły długoterminowy trend w kierunku powrotu do bardziej normalnych poziomów cen i zakresu ich zmian z przeszłości.