Andrzej Halesiak

Pułapka samozadowolenia

Swego czasu popularne – także w naszym kraju – było pojęcie pułapki średniego dochodu. Nawiązuje do niej wciąż formalnie obowiązująca „Strategia odpowiedzialnego rozwoju”.

2024: postaw na świadomą uwagę

Na przełomie lat 2022 i 2023 jednym z najważniejszych wydarzeń było pojawienie się w sieci możliwości korzystania z ChatGPT. Tym samym pierwsze rozwiązania pierwotnej jeszcze formy sztucznej inteligencji trafiły pod strzechy. Choć z jednej strony miały pomóc nam w syntezie informacji i danych, których ilość przekracza dziś zdolności absorpcji, to równocześnie okazało się, że generują olbrzymie ilości nowych treści. Tym samym walka o naszą uwagę wkroczyła w nowy etap.

Demografia zmienia Europę i świat

Gdyby poszukiwać jednego czynnika, którego znaczenie w kontekście zachodzących procesów społeczno-gospodarczych jest najbardziej niedoceniane i pomijane, to moim zdaniem jest nim demografia. Ma ona niebagatelny wpływ na funkcjonowanie społeczeństw i gospodarek.

Rumunia dogania Polskę

Często w różnego rodzaju odniesieniach porównujemy Polskę z krajami zachodniej Europy, starając się tym samym potwierdzić sukces, jaki osiągnął nasz kraj w ciągu minionych 30 lat.

Unikalna szansa Polski w wyścigu kompetencji świata SI

Jak sugeruje tytuł, będzie o sztucznej inteligencji (SI), ale zanim do niej dojdę, chciałbym zacząć od czegoś innego.

GPT2 – czeka nas prawdziwa rewolucja!

Od kilku miesięcy furorę robi ChatGPT oraz inne podobne mu narzędzia. Skrót GPT pochodzi od „Generative Pre-trained Transformer”. GPT to jednak także skrót innego ważnego pojęcia z zakresu technologii: General Purpose Technology (technologii ogólnego zastosowania).

Cztery szoki, które zmieniają gospodarkę

Znamy już wyniki polskiej gospodarki za 2022 r. – według opublikowanych niedawno danych urosła o 4,9 proc. Na pierwszy rzut oka to bardzo dobry rezultat, szczególnie biorąc pod uwagę okoliczności, w tym trwającą w Ukrainie wojnę.

2023 rok z pewnością znów nas zaskoczy!

Według powszechnych oczekiwań ubiegły rok miał być inny (pisałem o tym w „2022 – rok normalizacji?”, „Parkiet” z 3 stycznia 2022 r.). Po dwunastu miesiącach możemy bez wątpienia stwierdzić, że nic z tego nie wyszło. Wojna w Ukrainie wywróciła nie tylko gospodarcze prognozy.

Co sądzą o nas kosmici?

Na początku chciałbym od razu zastrzec, że nie doświadczyłem spotkania z żadną cywilizacją pozaziemską, przynajmniej nie takiego, którego byłbym świadom. Nie mam też od nich do przekazania żadnej szczególnej wiadomości. Mam jednak przekonanie, że warto czasem – a może nawet często – wyrobić sobie szerszą perspektywę na świat, w którym żyjemy, pozwala ona na uchwycenie tych aspektów, które trudno dostrzec, gdy patrzy się głównie pod nogi albo co najwyżej kilka metrów przed siebie.

Nie tylko Polska się zmieniła, świat także

Stosunkowo często dokonujemy w naszym kraju podsumowań tego, co wydarzyło się w minionych 30 latach, jak zmienił się nasz kraj po ustrojowej transformacji. Znacznie rzadziej natomiast można spotkać się z refleksją na temat tego, jak w tym samym czasie zmienił się świat wokół nas.