Andrzej Halesiak

To może być dobra wiadomość!

Na początku roku nasze media obiegły zestawienia planów grupowych zwolnień spółek z różnych branż w naszym kraju. Teraz fenomen ten można obserwować w odniesieniu do innych europejskich gospodarek, w szczególności Niemiec.

Pułapka samozadowolenia

Swego czasu popularne – także w naszym kraju – było pojęcie pułapki średniego dochodu. Nawiązuje do niej wciąż formalnie obowiązująca „Strategia odpowiedzialnego rozwoju”.

2024: postaw na świadomą uwagę

Na przełomie lat 2022 i 2023 jednym z najważniejszych wydarzeń było pojawienie się w sieci możliwości korzystania z ChatGPT. Tym samym pierwsze rozwiązania pierwotnej jeszcze formy sztucznej inteligencji trafiły pod strzechy. Choć z jednej strony miały pomóc nam w syntezie informacji i danych, których ilość przekracza dziś zdolności absorpcji, to równocześnie okazało się, że generują olbrzymie ilości nowych treści. Tym samym walka o naszą uwagę wkroczyła w nowy etap.

Demografia zmienia Europę i świat

Gdyby poszukiwać jednego czynnika, którego znaczenie w kontekście zachodzących procesów społeczno-gospodarczych jest najbardziej niedoceniane i pomijane, to moim zdaniem jest nim demografia. Ma ona niebagatelny wpływ na funkcjonowanie społeczeństw i gospodarek.

Rumunia dogania Polskę

Często w różnego rodzaju odniesieniach porównujemy Polskę z krajami zachodniej Europy, starając się tym samym potwierdzić sukces, jaki osiągnął nasz kraj w ciągu minionych 30 lat.

Unikalna szansa Polski w wyścigu kompetencji świata SI

Jak sugeruje tytuł, będzie o sztucznej inteligencji (SI), ale zanim do niej dojdę, chciałbym zacząć od czegoś innego.

GPT2 – czeka nas prawdziwa rewolucja!

Od kilku miesięcy furorę robi ChatGPT oraz inne podobne mu narzędzia. Skrót GPT pochodzi od „Generative Pre-trained Transformer”. GPT to jednak także skrót innego ważnego pojęcia z zakresu technologii: General Purpose Technology (technologii ogólnego zastosowania).

Cztery szoki, które zmieniają gospodarkę

Znamy już wyniki polskiej gospodarki za 2022 r. – według opublikowanych niedawno danych urosła o 4,9 proc. Na pierwszy rzut oka to bardzo dobry rezultat, szczególnie biorąc pod uwagę okoliczności, w tym trwającą w Ukrainie wojnę.

2023 rok z pewnością znów nas zaskoczy!

Według powszechnych oczekiwań ubiegły rok miał być inny (pisałem o tym w „2022 – rok normalizacji?”, „Parkiet” z 3 stycznia 2022 r.). Po dwunastu miesiącach możemy bez wątpienia stwierdzić, że nic z tego nie wyszło. Wojna w Ukrainie wywróciła nie tylko gospodarcze prognozy.

Co sądzą o nas kosmici?

Na początku chciałbym od razu zastrzec, że nie doświadczyłem spotkania z żadną cywilizacją pozaziemską, przynajmniej nie takiego, którego byłbym świadom. Nie mam też od nich do przekazania żadnej szczególnej wiadomości. Mam jednak przekonanie, że warto czasem – a może nawet często – wyrobić sobie szerszą perspektywę na świat, w którym żyjemy, pozwala ona na uchwycenie tych aspektów, które trudno dostrzec, gdy patrzy się głównie pod nogi albo co najwyżej kilka metrów przed siebie.