Łukasz Porębski

Zmienne nastroje na zmiennym rynku

Stało się. Hiszpania poprosiła o międzynarodową pomoc dla swoich banków i otrzymała 100 mld euro „pożyczki". Po chwilowej euforii na rynki akcji wróciły spadki, a rentowności obligacji wróciły na rekordowe poziomy.

Coraz więcej byków na parkiecie

Wyczekiwana pomoc finansowa dla Hiszpanii oraz wybory w Grecji przegrane przez radykalnie lewicową Syrizę (która postulowała renegocjację pakietu pomocowego, co mogło się skończyć Grexitem) dały chwilę oddechu inwestorom.

Wysoka zmienność nie służy bykom.

Ostatnie dni czerwca to czas wysokiej zmienności na rynkach finansowych. Polski rynek akcji nie jest tutaj wyjątkiem.

Nastroje wśród inwestorów neutralno-pozytywne.

Publikowane w ubiegłym tygodniu dane makroekonomiczne nie dawały jednoznacznie ani oznak poprawy, ani pogorszenia, choć wciąż należy je oceniać jako słabe.

Niepewny kierunek i zagubienie inwestorów.

W ostatnich dwóch tygodniach na GPW popyt był na przegranej pozycji. Zakończenie sezonu dywidendowego blue chipów oraz odcięcie praw – w tym do gigantycznej dywidendy KGHM – zepchnęły WIG20 o kilka procent w dół (wciąż aktywny resort skarbu też nie pomaga).

Na parkiecie dominują niedźwiedzie. Przełom?

W minionym tygodniu tematem numer jeden były problemy zadłużeniowe Hiszpanii. Zaufanie inwestorów co do przyszłości strefy euro istotnie spadło.

Ciekawe spółki: CD?Projekt Red w przyszłym roku bez dużej premiery

Zwycięzcą ostatniego głosowania członków i sympatyków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na „ciekawą spółkę" został CD Projekt RED.

Wiele byków zmieniło zdanie i obstawia bessę

W minionym tygodniu główne indeksy na warszawskiej giełdzie kontynuowały korektę, na czele z indeksem blue chipów.

Pesymistów przybywa, hasło tygodnia:?„Grexit”

WIG20 po jednym z najgorszych tygodni w tym roku znajduje się w pobliżu dołków z 2011 roku. Inwestorzy boją się ponownych wyborów w Grecji i rozpadu eurolandu, gdyż zwycięstwo antyreformatorskiej partii może wstrzymać pomoc finansową dla tego kraju.

Odreagowanie na giełdzie? Jeszcze nie teraz

Zgodnie z przewidywaniami ostatni tydzień był kontynuacją zwiększonej zmienności.