Niemcy - Szkocja. Rekord meczów otwarcia Euro pobity, Wirtz szybszy od Lewandowskiego

Euro 2024 rozpoczęte w wielkim stylu! Niemcy przeciw Szkocji, jako pierwsza drużyna w historii meczów otwarcia Euro, strzeliła trzy gole w pierwszej połowie. Bramka Floriana Wirtza z 10. minuty to drugi najszybszy gol premierowych gier na mistrzostwach Europy, a sam zawodnik został najmłodszym autorem bramki w tego typu meczu.

Publikacja: 14.06.2024 22:53

Niemcy - Szkocja. Na Euro 2024 Florian Wirtz (w środku) strzelił drugiego najszybszego gola w historii meczów otwarcia mistrzostw Europy

Od samego początku meczu otwarcia Euro 2024 między Niemcami a Szkocją, gospodarze uzyskali dużą przewagę. Za szybką i kombinacyjną grą Niemców, Szkoci nie byli w stanie nadążyć. Przewaga reprezentacji Juliana Nagelsmana, ku radości kibiców wypełniających po brzegi stadion w Monachium, przełożyło się na rekordowe osiągnięcie jeśli chodzi o szybkość strzelenia goli w meczach otwarcia Euro.

Niemcy swojego pierwszego gola ze Szkocją strzelili już w 10. minucie, a zrobił to Florian Wirtz, gwiazda Bayeru Leverkusen.

W całej historii piłkarskich mistrzostw Europy tylko raz zdarzyło się, by gol w meczu otwarcia został zdobyty szybciej. Jednocześnie, Wirtz strzelił gola we wcześniejszej minucie niż m.in. Robert Lewandowski podczas Euro 2012, który też jest w czołówce tego zestawienia. Rekordzistą meczów otwarcia jeszcze przez co najmniej cztery lata pozostanie Grek Giorgios Karagounis, który podczas Euro 2004 pokonał bramkarza Portugalii już w 7. minuce.

• 7. minuta — Giorgios Karagounis (Portugalia — Grecja, mecz otwarcia Euro 2004)
  • 10. minuta - Florian Wirtz (Niemcy - Szkocja, mecz otwarcia Euro 2024)
  • 11. minuta - Milan Galić (Francja - Jugosławia, mecz otwarcia Euro 1960)
  • 12. minuta - Jean Vincent (Francja - Jugosławia, mecz otwarcia Euro 1960)
  • 17. minuta - Robert Lewandowski (Polska - Grecja, mecz otwarcia Euro 2012)
  • 19. minuta - Anton Ondruš (Czechosłowacja - Holandia) i Danilo Popivoda (Jugosławia - RFN ; równolegle rozgrywane pierwsze mecze Euro 1976)
  • 19. minuta - Jamal Musiala (Niemcy - Szkocja, mecz otwarcia Euro 2024)
  • 23. minuta - Alan Shearer (Anglia - Szwajcaria, mecz otwarcia Euro 1996)
  • 24. minuta - Jan Eriksson (Szwecja - Francja, mecz otwarcia Euro 1992)

Jak widać na powyższej liście, dwa najszybciej strzelone gole w historii meczów otwarcia Euro zostały strzelone w 12 minut. Już w premierowych mistrzostwach Europy, wtedy nazywanych Pucharem Narodów, Jugosławia strzeliła gola w 11. minucie, a Francja wyrównała już w 12. Jednak w meczu. Jednak w spotkaniu Niemcy — Szkocja pierwszy raz zdarzyło się, by przed upływem 20 minut meczu otwarcia Euro, jedna reprezentacja strzeliła dwie bramki.

Gdy w doliczonym czasie pierwszej połowy, po golu z rzutu karnego, Kai Havertz podwyższył na 3:0, stało się też jasne, że Niemcy na Euro 2024 zostały pierwszą drużyną w historii meczów otwarcia, która w 45 minut zanotowała trzy bramki.