Parytet EURUSD na horyzoncie?

Europejski Bank Centralny obniża stopy o 25 punktów bazowych, podczas gdy niektóre źródła wskazywały, że członkowie preferowali większą obniżkę o 50 punktów.

Zerowe stopy w Szwajcarii?

Choć przed decyzją SNB oczekiwano cięcia stóp do 0,5 proc., to na ten moment rynek wycenia poziom 0 proc. na wrzesień przyszłego roku.

Jak nisko zejdzie EBC?

Ostatni miesiąc w roku to oczywiście czas podsumowań. Takie podsumowanie zaprezentował nam Szwajcarski Bank Centralny, natomiast po południu będzie to Europejski Bank Centralny.

Odczyt CPI z USA zatrzęsie złotym?

Polski złoty ma za sobą znakomitą passę i po ostatnich, poniekąd zaskakująco jastrzębich deklaracjach NBP trudno się temu dziwić.

Sytuacja na rynkach 11 grudnia - dolar dalej zyskuje przed CPI

Środa przynosi umocnienie dolara na szerokim rynku. Z tego wyłamuje się tylko jen - para USDJPY nieznacznie się cofa po tym, jak dane o inflacji hurtowników za listopad wypadły powyżej oczekiwań (3,7 proc. r/r), co ponownie wzbudziło spekulacje, co do posiedzenia Banku Japonii w przyszły czwartek 19 grudnia.

Rynek boi się inflacji w USA?

Po wyborach rosły rentowności obligacji USA w obawie przed podbiciem ścieżki inflacji przez Trumpa. Poszły w dół, ale obawy mogą wrócić.

Jastrząb powrócił

Prezes Adam Glapiński podczas wystąpienia po posiedzeniu RPP stwierdził, że dyskusja o obniżkach stóp procentowych w Polsce może zacząć się dopiero jesienią 2025 r.

Chiny poprawiły nastroje

Początek tygodnia na rynkach, po napływie w weekend porcji kolejnych złych informacji ze świata (a konkretnie z Syrii), mógł być bardzo słaby. Tak się jednak nie stało.

Rynki ignorują geopolitykę

Upadek reżimu Assada w Syrii, upadek rządu we Francji, niepokoje po ogłoszeniu stanu wojennego w Korei. Wydawałoby się, że na scenie geopolitycznej nie dzieje się dobrze, jednak rynki przyjmują to niesamowicie spokojnie. Co więcej, na razie nic nie jest w stanie zaburzyć euforii. Złoty na tym korzysta.

Ważny sygnał dla kryptowalut

Nowy tydzień, nowy rekord cen bitcoina. Tym razem pękło okrągłe 100 tys. dolarów. Uczestnicy rynku czekali na ten poziom praktycznie od zawsze.

Sytuacja na rynkach 6 grudnia - w oczekiwaniu na NFP

Piątkowe zmiany na głównych walutach nie są duże, tradycyjnie inwestorzy nie podejmują większych działań przed publikacją ważnych danych Departamentu Pracy o godz. 14:30.

Złoty zyskuje po konferencji RPP

Polski złoty zyskał wczoraj na wartości względem głównych walut G10 wobec jastrzębich komentarzy Prezesa Glapińskiego, który zaznaczył, że presja inflacyjna w przyszłym roku może być na tyle duża, że ewentualne obniżki stóp procentowych w Polsce mogą mieć miejsce dopiero w październiku, a nie jak wcześniej się tego spodziewano, w marcu.

Rynek złotego 6 grudnia - EURPLN próbuje odbijać

W czwartek po południu złoty wyraźnie zyskał po tym, jak prezes Glapiński na konferencji prasowej nieoczekiwanie zaprezentował mocno "jastrzębie" stanowisko dając do zrozumienia, że częściowe zamrożenie cen energii przez rząd opóźni dojście wskaźnika inflacji do celu i tym samym dyskusja wokół cięć stóp procentowych odwlecze się w czasie.

Bitcoin alternatywą dla dolara?

W środę bitcoin przebił psychologiczną barierę 100 000 USD, co może zapoczątkować kolejną falę zainteresowania tym aktywem.

Historyczny dzień dla Bitcoina!

Bitcoin osiągnął poziom 100 000 USD. W ciągu miesiąca największa i najstarsza kryptowaluta naprzemiennie zbliżała się - a następnie wielokrotnie unikała - tej najbardziej poszukiwanej strefy, która w końcu została przebita.

Sytuacja na rynkach 5 grudnia - wyraźny optymizm wokół kryptowalut

Wczorajsza nominacja Paula Atkinsa na szefa SEC (amerykańskiego nadzoru) została odebrana bardzo dobrze przez środowisko rynku kryptowalut. Atkins był już komisarzem w SEC za prezydentury George'a Busha, a w ostatnich latach stał się entuzjastą rynku krypto.

Rynek złotego 5 grudnia - USDPLN po 4,05

Nadal "jastrzębie" nastawienie Rady Polityki Pieniężnej (po wczorajszym posiedzeniu wynika, że obniżkę zobaczymy nie wcześniej niż w marcu), a także konsolidacja na EURUSD z nastawieniem na osłabienie dolara, a także dobre nastroje na rynkach akcji w związku z tzw. rajdem Świętego Mikołaja - to wszystko przekłada się na coraz lepsze zachowanie polskiego złotego. Para EURPLN zeszła w czwartek rano w okolice 4,27, a USDPLN do 4,05. W przypadku euro mamy poziomy nie oglądane od końca września, a na dolarze od końca pierwszej dekady listopada.

Złoty coraz mocniejszy

Kurs EURPLN zmierza konsekwentnie na południe. Kolejny dzień był blisko 4,2850, poniżej 200-dniowej średniej kroczącej.