Na temat tego, czy będące liderem globalnej hossy amerykańskie akcje są drogie czy nie, trwa odwieczna debata. Zarówno pesymiści, jak i optymiści posiłkują się rozmaitymi wskaźnikami, by udowodnić swoje racje. Starając się uniknąć błędu, jakim jest dopasowywanie danych do założonej z góry tezy, zerknijmy na wybrane współczynniki wycen. Ich cechą wspólną jest to, że bazują na rachunku zysków i strat (pominiemy więc tym razem np. współczynnik ceny do wartości księgowej, o którym często wspominaliśmy). Odwołują się jednak do różnych pozycji w ramach tego rachunku.
Najczęściej przywoływanym współczynnikiem jest oczywiście P/E, czyli cena/zysk. I trzeba przyznać, że w obecnych okolicznościach jest to najbardziej... byczy wskaźnik wśród tych, które zebraliśmy w naszym zestawieniu. Byczy dlatego, że choć jest najwyżej od dwóch lat, to jednak ciągle bardzo daleki dystans dzieli go od skrajnie wysokich pułapów z okresu słynnej bańki internetowej. Obecny poziom to ok. 22, podczas gdy w szczycie bańki było to prawie 30.
Przepaść między wskaźnikami
Optymiści mogą zatem argumentować, że skoro amerykańskie akcje nie są jeszcze skrajnie drogie na tle zysków korporacji, to... kto wie, czy takie się nie staną, zanim hossa dobiegnie końca?
Z tym argumentem trzeba się liczyć, choć trzeba również obiektywnie zwrócić uwagę na fakt, że pozostałe zestawione przez nas współczynniki opowiadają obecnie zupełnie inną historię. Pokazujemy je wszystkie na jednym wykresie, posługując się metodą normalizacji tak, by można je było między sobą porównywać.
O ile P/E jest relatywnie niewysoko na tle swojej historii (ok. 0,6 tzw. odchylenia standardowego powyżej średniej), to wszystkie pozostałe wskaźniki są o wiele wyżej. Rekordzistami są P/EBITDA i P/Sales, które są już ponad dwa odchylenia standardowe od średniej. Tak ekstremalnie wysoko nie są co prawda uznawane czasem za bardziej poprawne metodologicznie (bo uwzględniają poziom zadłużenia) wskaźniki EV/EBITDA i EV/Sales, ale i one są już w okolicach rekordów z czasów bańki internetowej.