Marcin Lipka

Ceny ropy będą niższe niż obecnie

Przed nami trudne miesiące dla kierowców oraz przedsiębiorstw, dla których ropa naftowa i jej produkty są znacznym kosztem działalności. Pocieszający jest jednak fakt, że fundamenty dla ropy wcale nie sprzyjają wzrostom cen tego podstawowego surowca energetycznego.

Orbanomika i nieuniknione reformy na Węgrzech

Choć polityka gospodarcza węgierskiego premiera ma wielu przeciwników, to jednak nie można jej odmówić serii sukcesów. W najbliższym czasie jednak i ona będzie musiała zostać poważnie zmodyfikowana ze względu na niezadowalającą produktywność kraju.

Budżet państwa jak budżet Kowalskiego?

Zaciskamy pasa, popuszczamy pasa... Ile razy słyszeliśmy podobne stwierdzenia dotyczące budżetu państwa. Od razu kojarzą nam się one również z perspektywą ograniczenia lub zwiększenia wydatków naszego gospodarstwa domowego. Czy jednak kwestie fiskalne kraju można łatwo przełożyć na relację dochodów i wydatków rodziny?

Sygnał recesji. Czy teraz będzie inaczej?

Odwrócona krzywa dochodowości obligacji skarbowych to zwykle sygnał zbliżającej się recesji w Stanach Zjednoczonych. Czy jednak tym razem, ze względu na występowanie kilku nadzwyczajnych czynników, obawy mogą być przesadzone?

Wykształceni – to wasza wina

Protekcjonizm USA czy wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to dowody na bunt części społeczeństwa przeciwko postępującej globalizacji, która zostawiła za sobą wiele ofiar.

Dolar zawsze wygrywa?

Zarówno indeks dolara, jak i relacja amerykańskiej waluty do polskiej osiągnęły w ostatnich dniach ponadroczne maksima. Impulsem do tych ruchów stały się problemy Turcji, ale siła dolara to nie tylko pochodna zaburzeń na rynkach wschodzących. Średnioterminowe wsparcie dolara ma znacznie głębsze podstawy.

Pyrrusowe zwycięstwo prezydenta Trumpa

Ceny ropy naftowej spadły do najniższych poziomów od trzech miesięcy.

Szwajcarska gospodarka słabnie. Czy frank będzie taniał?

Tempo wzrostu szwajcarskiej gospodarki jest najniższe od apogeum kryzysu finansowego. Chociaż słabe dane o PKB wynikają częściowo z czynników przejściowych, to mogą przedłużyć okres ekstremalnie niskich stóp procentowych, a także przyczynić się do dalszego spadku wartości franka - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Zamiast 4 proc. wzrost PKB sięgnie 2 proc.? To możliwe

Pierwotnie rząd zakładał, że wzrost gospodarczy Polski sięgnie w tym roku 3,8 proc.