Witold Zajączkowski

Lekko w górę

Wczoraj indeksy amerykańskie zanotowały rozbieżne wartości, Azja wypadła z lekką przewagą byków, więc nie było wyraźnego sentymentu przed otwarciem w Europie. Frankfurt i Paryż otworzyły się nieznacznie pod kreską, a WIG20 powyżej jako, że kontynuował wczorajsze odbicie od 2350 pkt. Kalendarium danych makro na dziś było puste.

Negocjacje decydują o nastrojach

Wczorajsze początkowe wzrosty w USA zostały do końca sesji znacznie zniwelowane. Początkowy optymizm był efektem wypowiedzi Trumpa odnośnie przesunięcia daty wprowadzenia ceł jako reakcji na dobrze postępujące negocjacje.

Ożywienie na szerokim rynku

Wczorajszy powrót WIG20 ponad 2400 pkt. zakończył się niepowodzeniem. Podobnie słabo wypadły europejskie parkiety, ale wieczorem za oceanem wzrosty rozkręciły się. Indeksy amerykańskie zakończyły notowania wzrostami DJIA i S&P500 po +0,7 proc, a Nasdaq nawet 1,2 proc.

Hossa ociera się i omija

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się jeszcze w lekko negatywnych nastrojach, choć wieczorem Wall Street odrobiła znaczną część strat.

Wzrasta zainteresowanie

Wczorajsza sesja przyniosła cofnięcie WIG20, ale co ważne, utrzymał się ponad 2350 pkt. Dziś na początku notowań, a także od 11-tej do 14-tej doszedł do tego poziomu, ale go nie przebił w dół. Zachował się tym samym pozytywnie, bo w Europie sytuacja pogarszała się, kolejne dołki pokazały się po 16-tej.

Ważą się losy Brexitu

Pomimo pozostawania w pobliżu szczytów trójkąta, mieliśmy wczoraj na rynku tylko umiarkowaną korektę.

Szeroki rynek podażowy

Ostatnie dwie sesje w USA pociągnęły nowojorskie indeksy na roczne minima. Nie było ku temu specjalnych powodów, a jednak doszło do dwóch spadków rzędu 2 proc. każdy.

Lekkie odbicie po incydencie

Kiedy wczoraj giełdy europejskie rosły, nasz parkiet zanotował spadki. Wydaje się, że jedynym tego powodem był wczorajszy incydent zbrojny na Morzu Azowskim, tj. atak rosyjskiej marynarki na okręty ukraińskie.

Czerwień ogarnęła parkiety

Wczorajsza sesja była na światowych parkietach wyraźnie czerwona. S&P500 zakończył się znacznym spadkiem (-1,7 proc.), jeszcze gorzej wypadły spółki technologiczne, Nasdaq stracił -3,0 proc. Zaczerwieniły się w nocy giełdy w Azji i Europa zaczęła handel pod dalszą presją.

Zawahanie

Dzisiejsza sesja zaczęła się w atmosferze ukształtowanej przez lepsze od oczekiwań zachowanie w USA (S&P500 +0,6 proc.), spory wzrost w Tokio (+1,1 proc) i neutralne zachowanie rynku w Szanghaju. WIG20, który dotarł wczoraj do 2334 pkt. dostał jednak zadyszki. Nie otworzył się na plusie, między innymi dlatego, że nastroje w Europie nie były wzrostowe.