Szaleństwo zakupów na GPW trwa nadal

Wtorek na naszym rynku przynosi kontynuację wzrostów. WIG20 znów błyszczy.

Aktualizacja: 17.10.2023 10:49 Publikacja: 17.10.2023 09:50

Szaleństwo zakupów na GPW trwa nadal

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

Wczorajsza sesja na GPW była totalną dominacją byków. WIG20 zyskał aż 5,3 proc., a ruch ten był poparty bardzo dużymi obrotami. Świetnie prezentowały się m.in. banki w których udział ma Skarb Państwa. Początek wtorkowej sesji daje podstawy do tego by wierzyć, że nie był to tylko jednorazowy wyskok.

Czytaj więcej

Giełda w Warszawie świętuje zwycięstwo opozycji

Nie minęła godzina handlu, a indeks WIG20 zyskiwał już ponad 3 proc. Znów mocno prezentują się banki, ale liderem wzrostów jest jednak PGE. Akcje tej spółki drożeją o około 5 proc. Ponad 4 proc. rosną papiery Cyfrowego Polsatu czy też PZU. 

WIG20 dzięki dzisiejszym wzrostom przebija się powyżej poziomu 2100 pkt i jak wskazują analitycy nadrabia tym samym zaległości względem innych rynków. - Wczoraj widać było prawdziwą euforię  na GPW, gdzie WIG20 zyskał wczoraj przeszło 5 proc., a dziś także pozytywnie wyróżnia się na tle innych parkietów. Zmiana rządu zmniejszy niepewność na polskim parkiecie, a decyzje spółek z dużym udziałem skarbu państwa mogą być mniej polityczne. To powinno zwiększyć atrakcyjność polskiego rynku, który jest niedowartościowany - mówi Rafał Sadoch, analityk BM mBanku.

Jakby tego było mało pozytywne sygnały popłynęły również z innych rynków co jest dodatkowym wsparciem dla naszego parkietu. Wzrostami zakończyła się chociażby sesja na Wall Street. Indeks S&P 500 zyskał ponad 1 proc. - Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła  odbicie głównie za sprawą wysiłków zmierzających do załagodzenia konfliktu na Bliskim Wschodzie. Prezydent USA Joe Biden jutro ma polecieć do Izraela, a ze wszystkich stron świata pojawia się komentarze o konieczności zawieszenia broni. Równolegle rentowności w USA ponownie odbijają i są powyżej 4., proc. - zauważa Rafał Sadoch. W kontekście Stanów Zjednoczonych pamiętać trzeba też o rozkręcającym się sezonie wynikowym.

Zazieleniło się także na rynkach azjatyckich. Nikkei 225 zyskał 1,2 proc. Kospi zyskał 1,1 proc. Hang Seng przed zamknięciem notowań rósł 0,8 proc.

Czytaj więcej

Moody's: Prawdopodobna zmiana rządu w Polsce pozytywnym czynnikiem kredytowym

Polskie aktywa w cenie

Dobre nastroje utrzymują się także na rynku walutowym. Złoty był wczoraj najmocniejszą walutą. Dzisiaj jest zdecydowanie spokojniej, co po takim wystrzale jak w poniedziałek jest całkowicie zrozumiałe. Eksperci też zalecają już większą ostrożność. - Wyborcze zwycięstwo proeuropejskiej opozycji zdejmuje z wyceny złotego i aktywów część premii za ryzyko polityczne. Lawinowe spadki kursów walut mogły w dużej mierze wyczerpać potencjał do umocnienia złotego w najbliższych tygodniach. Spodziewamy się, że kurs euro na koniec grudnia znajdzie się w okolicy 4,50 zł, czyli na nieco wyżej niż obecnie. Pierwsza euforia może przygasać, gdyż faktyczny postęp w spełnianiu warunków do odblokowania finansowania dla Krajowego Plany Odbudowy będzie mógł nastąpić dopiero po powołaniu rządu - uważa Bartosz Sawicki, analityk firmy Cinkciarz.pl.

Czytaj więcej

Kurs złotego spokojniejszy po poniedziałkowym szaleństwie
Giełda
Wzrostowa seria WIG20
Giełda
Leki przeciw otyłości znów w centrum uwagi
Giełda
Byki znów pokazały moc na GPW. Złoto blisko nowych rekordów
Giełda
Znów zielono na GPW. WIG20 walczy o podtrzymanie dobrej passy
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Giełda
Nie bójcie się wysokich stóp
Giełda
Konsolidacja styczniowego optymizmu