Maciej Krzak

Kamień u szyi.

Ekonomiści debatują, jak wznowić wzrost gospodarczy w strefie euro. Ten temat, między innymi, podejmowali przywódcy UE podczas ostatniego szczytu.

Cięcia stóp i nie tylko

W krótkim odstępie czasu Europejski Bank Centralny, Ludowy Bank Chin i Bank Anglii rozluźniły politykę pieniężną.

Przecena wyceny

Niedawna obniżka wyceny publicznego krajowego i zagranicznego długu japońskiego do A+ (pięć oczek poniżej maksimum) przez agencję Fitch skłania mnie do zamyślenia.

Grecja na barkach podatników

Strefa euro nigdy nie wypracowała rozwiązania, które radykalnie przecięłoby kryzys grecki. Dopiero teraz, choć nie jest to pewne, łączne posunięcia przekroczyły masę krytyczną

USA ponownie lokomotywą gospodarki

Ożywienie w USA ugruntowuje się pomimo spadku PKB o 0,1 proc. w IV kwartale ub.r. w przeliczeniu na rok na podstawie pierwszego szacunku.

Duży błąd

Polska gospodarka praktycznie stanęła w miejscu?w III kwartale, o czym świadczy wiele informacji. Dane o wzroście produkcji przemysłowej są marne, aktywność budownictwa jest na minusie, a sprzedaż detaliczna i hurtowa słabną.

Zabrakło zdecydowania

Kosmetyczna obniżka stóp o ćwierć punktu procentowego nic nie zmienia w polskiej gospodarce, jeśli chodzi o marne perspektywy wzrostu. Jej główna zaleta polega na tym, że sygnalizuje początek cyklu obniżania stóp procentowych.

Kwartalnie ciut szybciej

Dane PKB zaskoczyły mnie pozytywnie, co nie znaczy, że były korzystne. Bynajmniej nie oznacza to również, że dno już za nami.

Dalej ciąć!

W poprzednim komentarzu (12 czerwca br.) przewidywałem, że RPP obniży jeszcze stopy procentowe, ale nie w lipcu. Tymczasem tak się stało.

EBC idzie śladami Amerykanów i Anglików

Europejski Bank Centralny długo wzbraniał się przed ilościowym luzowaniem polityki pieniężnej, powołując się na swój mandat, który zabrania bezpośredniego finansowania budżetów rządowych przez zakup obligacji skarbowych na rynku pierwotnym. Tymczasem jest bliski wprowadzenia jakiejś jego formy.