Indeksy na warszawskiej giełdzie od jesieni ubiegłego roku poruszają się w mocnym trendzie wzrostowym, ale sam III kwartał wcale nie był dla inwestorów łatwy. WIG zyskał niewiele ponad 5 proc. Niestety, nasz portfel dywidendowy przyniósł w tym okresie jeszcze niższą stopę zwrotu: wyniosła 2,1 proc. Najjaśniej błyszczały wskazania DM BDM, którego portfel zyskał 12,4 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się Haitong Bank, Millennium DM, Raiffeisen Brokers oraz DM PKO BP. W ujęciu narastającym nasz portfel prezentuje się zdecydowanie lepiej: jest ponad 16 proc. nad kreską.
Gwiazdy III kwartału
Świetny wynik DM BDM w III kwartale dał temu brokerowi pozycję lidera również w ujęciu narastającym. Może się on pochwalić ok. 30-proc. stopą zwrotu (rozmowa z Krzysztofem Pado, autorem wskazań obok). Bardzo dobrze wypada też Haitong Bank z 24-proc. zwyżką. To zasługa Konrada Księżopolskiego, szefa działu analiz. W III kwartale DM BDM miał w swoim portfelu dwie spółki: Dom Development oraz Bogdankę i obie przyniosły kilkunastoprocentowe stopy zwrotu. Natomiast w przypadku Haitong Banku część wytypowanych spółek w III kwartale zaliczyła solidną korektę (LiveChat, Comarch), ale inne poradziły sobie bardzo dobrze (Eurocash, Agora), co zrównoważyło wynik.
Prawdziwą gwiazdą minionego kwartału okazał się Gekoplast, który został wytypowany przez Millennium DM. Podrożał o ponad jedną trzecią. Pomogła mu informacja z początku sierpnia dotycząca tego, że włoska spółka K-Holding jest zainteresowana zakupem 100 proc. akcji Gekoplastu po cenie 16,55 zł, czyli znacząco wyższej od ówczesnej rynkowej. Bardzo dobrze w III kwartale poradziło sobie również CCC, wytypowane przez Sobiesława Kozłowskiego z Raiffeisen Brokers. Notowania odzieżowej spółki w minionym kwartale zyskały ponad jedną piątą. W tym tygodniu po raz pierwszy w jej historii za akcję płacono ponad 300 zł, a obecnie kurs utrzymuje się nieznacznie poniżej tego poziomu. Z kolei w portfelu DM PKO BP bardzo dobrze radził sobie czeski CEZ, drożejąc o ponad 13 proc. Broker uznał, że czas realizować już na nim zyski i nie zdecydował się na zostawienie tej spółki w portfelu na IV kwartał.
Natomiast kiepsko poradziły sobie firmy, które wydawały się być pewniakami, wytypowanymi przez więcej niż jedno biuro maklerskie, takie jak. np. Alumetal.
Nowe typy pod lupą
Do portfela na IV kwartał brokerzy wskazali w sumie 20 różnych spółek (wszystkie opisujemy w ramkach powyżej i poniżej), a cztery zostały wytypowane przez więcej niż jedno biuro. Są to: wspomniany już Alumetal, Prime Car Management, Grupa Kęty oraz Robyg. Podobnie jak w poprzednim kwartale, teraz również dominują reprezentanci branży tradycyjnych, przede wszystkim przemysłowo-produkcyjnych. Ze świecą można szukać spółek technologicznych. Jednym rodzynkiem jest tu LiveChat.