Wróciły obawy o sytuację na froncie

W piątek inwestorzy zagraniczni wyprzedawali rodzime aktywa, co było widoczne w notowaniach indeksów na GPW.

Publikacja: 12.02.2023 21:00

Wróciły obawy o sytuację na froncie

Foto: Kuba Kamiński

Dla indeksu najbardziej płynnych firm była to najgorsza sesja od września. WIG20 osunął się o 2,5 proc., mWIG40 stracił 1,8 proc., a sWIG80 – 1,4 proc. To wszystko spowodowało, że indeks szerokiego rynku spadł o 2,3 proc. O skali poruszenia wśród inwestorów świadczą też obroty, których wartość przekroczyła 1,2 mld zł.

Niemal wszystkie spółki WIG20 piątkową sesję zakończyły na minusie. Najmocniej indeks dołowały walory Allegro oraz Kruka, które straciły odpowiednio 5 proc. i 5,3 proc. Kiepsko wyglądał wykres notowań Grupy Kęty oraz LPP. Jedynie akcje Orange Polska zdołały zakończyć sesję 1-proc. wzrostem.

W mWIG40 również zniżkowały niemal wszystkie spółki. Najmocniej spadały notowania Bumechu i 11 bit studios. Inwestorzy aktywnie kupowali papiery Mercatora, co związane było z zaproszeniem do sprzedaży akcji producenta jednorazowych rękawic przez zależny podmiot. Cenę za walor ustalono na poziomie 48 zł. Co ciekawe, na minimalnym plusie utrzymywały się walory ukraińskiego Kernela.

Wśród najmniejszych firm liderem zwyżek była Lubawa. Papiery spółki drożały o 6,1 proc. w reakcji na zaprezentowane dobre jednostkowe szacunki po ubiegłym roku. Najmocniej traciły z kolei papiery Polimeksu Mostostalu oraz AC.

Wśród branżowych indeksów sesję symbolicznym plusem zakończył WIG-nieruchomości. Najmocniejsze spadki dotknęły z kolei WIG-odzież oraz WIG-górnictwo.

Przyczyną piątkowej wyprzedaży były doniesienia płynące z Ukrainy, mówiące o uderzeniu rosyjskich rakiet w obwodach charkowskim i zaporoskim. Wybuchy słyszane były też w Kijowie. Co ciekawe, akcje spółek ukraińskich nie były panicznie wyprzedawane.

Na zagranicznych rynkach panika była mniejsza. Po południu DAX spadał o 1,4 proc., a CAC40 – o 1 proc. Z kolei w USA po spadkach na początku sesji, później do głosu doszli kupujący. Po południu DJI rósł o 0,4 proc.

Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą
Giełda
Warszawa nie wystraszyła się Jankesów