Październik grubo pod kreską

Ostatnia sesja października przyniosła sporą przecenę. WIG20 na krótko zszedł poniżej 1500 pkt. Miesiąc ten należał do niedźwiedzi, bowiem indeks blue chips spadł w sumie o 11,5 proc.

Aktualizacja: 30.10.2020 18:03 Publikacja: 30.10.2020 18:01

Październik grubo pod kreską

Foto: Bloomberg

Podaż ciążyła od samego początku sesji, jednak inwestorzy nie spodziewali się, że bariera 1500 pkt. zostanie sforsowana. W drugiej połowie handlu, niedługo po otwarciu giełdy w USA niedźwiedzie ściągnęły WIG20 do poziomu 1496 pkt. Tak źle nie było od wiosny. Ostatecznie jednak indeks zakończył dzień z wynikiem 1515 pkt., co oznacza spadek o 1,7 proc.

Wynik nie mógł być inny, bowiem sprzedający skupili swoja uwagę na największych spółkach z warszawskiego parkietu. Notowania Allegro i CD Projektu spadły odpowiednio o 6,4 proc. i 5,2 proc. Sytuację starało się ratować CCC i PZU. Te dwie spółki zdrożały o ponad 2 proc. Piątkowa sesja była piątą spadkową z rzędu jeśli chodzi o WIG20.

Niedźwiedzie nie oszczędziły również średnich spółek. W tym gronie najmocniej stracił Mercator Medical, który staniał o 12,8 proc. Z kolei mWIG20 stracił 2 proc.

Małym spółkom oberwało się najmniej. sWIG80 stracił 0,8 proc., a najgorzej poradził sobie Harper Hygienic, którego notowania spadły o ponad 11 proc.

Na NewConnect również karty rozdawały niedźwiedzie. NCIndex spadł o 3,6 proc. Podaż wzięła na celownik One More Level, który staniał najmocniej, o ponad 33 proc.

Przez większość dnia na parkietach w Europie dominowały lepsze nastroje niż na GPW, gdzie spadki były największe na kontynencie. Pod koniec sesji CAC40 i FTSE MIB zyskiwały po o,2 proc. DAX był 0,7 proc. pod kreską.

Otwarcie na Wall Street było nerwowe z uwagi na Big Tech. Największe spółki technologiczne w USA podały po czwartkowej sesji raporty, które pokazały znaczny wzrost przychodów, jednak kilka informacji nie spodobało się inwestorom. W efekcie spółki o łącznej kapitalizacji kilku bln USD ściągała S&P 500 w dół o ponad 1 proc., a Nasdaqa o ponad 2 proc.

Giełda
Schłodzenie nastrojów na GPW
Giełda
Piąta sesja z rzędu na plusie. WIG zmierza ku 100 tys. pkt
Giełda
Podaż kontruje na GPW
Giełda
Słabość Big Techów spycha amerykańskie indeksy
Giełda
Krajowe indeksy pędzą ku nowym szczytom hossy. WIG coraz bliżej 100 tys. pkt
Giełda
100 000 pkt na horyzoncie. Czy WIG pójdzie dalej?