Historia pewnego okrętu.
Duma światowej marynarki, okręt EURO wpłynął na wzburzone wody finansowego szkwału. Szybko się okazało, że dla niektórych członków międzynarodowej załogi nowe warunki pogodowe są zbyt trudne i są oni zupełnie nieprzygotowani do wymagającej sytuacji, w jakiej przyszło im pełnić służbę.
Nie tylko rozmiar ma znaczenie
Warto rozważyć większe zróżnicowanie rezerw, zarówno jeżeli chodzi o strukturę walutową, jak i klasy aktywów. Zwiększenie udziału franka szwajcarskiego dałoby Narodowemu Bankowi Polskiemu większą niezależność w ewentualnych działaniach stabilizacyjnych
Potrójne dno
Najbliższe miesiące w polskiej gospodarce prawdo-podobnie upłyną pod znakiem poszukiwania dna w odniesieniu do kilku wymiarów gospodarczych.
Luzowanie polityki pieniężnej to eksperyment
Decyzją z początku listopada Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) Banku Rezerwy Federalnej USA (Fed) postanowił zwiększyć skalę skupu aktywów przez amerykański bank centralny o kolejne 600 miliardów dolarów. W największym uproszczeniu oznacza to dodruk dolarów na zakup obligacji skarbowych rządu USA, określany w terminologii ekonomicznej jako poluzowanie ilościowe (QE).