Jednym z kluczowych parametrów oceny atrakcyjności inwestycji w akcje jest poziom wycen, który możemy obserwować poprzez wskaźnik ich ceny (ewentualnie kapitalizacji) do generowanych zysków, czyli C/Z lub z angielskiego P/E (price to earnings). Wskaźnik P/E można analizować dla poszczególnych spółek, ale również dla szerokiego indeksu, co prowadzi do kompleksowego wniosku dotyczącego oceny atrakcyjności całego rynku.
Logika podpowiada, że im niższy poziom wskaźnika, tym bardziej atrakcyjny powinien być zakup akcji. Natomiast wejście na rynek przy wysokich odczytach jest bardziej ryzykowne i może wiązać się z przepłaceniem za nabywane walory. Warto zatem spojrzeć, gdzie obecnie znajduje się nasz rynek i jakie perspektywy dla przyszłych stóp zwrotu kształtują się na podstawie aktualnych odczytów wskaźnika P/E dla indeksu WIG.
dyrektor, Baker Tilly TPA
Co mówi historia
Patrząc na historię kroczącego wskaźnika P/E (liczonego z wykorzystaniem zysków za ostatnie dwanaście miesięcy), zauważymy, że porusza się on cyklicznie wraz z kolejnymi hossami i bessami. Dołkom wyznaczanym przez indeks towarzyszyły najniższe odczyty wskaźnika, a w końcówce hossy obserwowane były wartości bliższe maksymalnym zakresom. Najniższy odczyt zrealizowany był na samym początku dostępnych danych, czyli wiosną 1993 r., kiedy wyniósł ok. 3,5. Z kolei najwyższy poziom osiągnięty został w trakcie pierwszej hossy w 1994 r., gdy P/E dla WIG poszybował do ponad 33. Jeśli wyeliminujemy okres szalonych początków polskiego rynku i ograniczymy się do analizy lat 1995–2022, poziomy maksymalne i minimalne wyniosły w tym okresie, odpowiednio, ponad 29,2 oraz ok. 5,0. Aktualny odczyt na poziomie poniżej 6 znajduje się w gronie wyników zbliżonych do dolnego zakresu historycznych wahań, będąc w grupie 2 proc. najniższych historycznie wartości.
Taki fundamentalny wskaźnik możemy wykorzystać jako dobry barometr obecnie panujących wycen na rynku. Jednocześnie okazuje się, że bieżący poziom wskaźnika jest skutecznym predyktorem oczekiwanych stóp zwrotu z indeksu w kolejnych latach. Analizie poddane zostały stopy zwrotu wyznaczone przez zmianę wartości indeksu WIG dla inwestycji rozpoczętej każdego miesiąca w latach 1995–2022. Dodatkowo zostały one podzielone na grupy ze względu na wartość wskaźnika P/E w momencie rozpoczęcia inwestycji. Przedziały wartości wskaźnika wyznaczono jako mniejsze niż 7,5, mniejsze niż 10, między 10 a 15, między 15 a 20 oraz powyżej 20.