Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kukurydza

Aktualizacja: 18.03.2022 11:07 Publikacja: 18.03.2022 10:26

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Kolejny nerwowy tydzień na rynku ropy naftowej.

Druga połowa bieżącego tygodnia przyniosła zwyżki notowań ropy naftowej. Niemniej, na rynku tego surowca nadal panuje podwyższona zmienność, a w kontekście kolejnych tygodni i miesięcy trudno mówić o jakichkolwiek jednolitych prognozach.

W mijającym tygodniu oczywiście kilka kwestii wpływało w największym stopniu na notowania ropy naftowej. Po pierwsze, rozmowy na linii Ukraina-Rosja wywołały pewien powiew optymizmu na początku tygodnia (i, w rezultacie, presję na spadek cen ropy) – jednak już obecnie widać, że droga do porozumienia nie będzie ani krótka, ani prosta. Po drugie, dodatkowym wyzwaniem od strony podażowej są rozmowy na temat paktu nuklearnego w Iranie, które utknęły w martwym punkcie, jak również problemy z produkcją ropy naftowej w Libii, gdzie nasila się rywalizacja pomiędzy grupami wpływów z zachodniej i wschodniej części kraju. Po trzecie, mimo opublikowanych w tym tygodniu danych o wzroście zapasów ropy naftowej w USA, nadal globalne zapasy ropy naftowej pozostają na relatywnie niskich poziomach (co, nota bene, stanowiło podatny grunt fundamentalny pod impuls, jakim była rosyjska inwazja na Ukrainę).

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Powyższe trzy czynniki pozytywnie przekładają się na notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia. Natomiast czwartą, lecz nie mniej istotną, kwestią – tym razem ograniczającą zasięg zwyżek cen tego surowca – są obawy o popyt, wynikające z kolejnej fali wzrostu zakażeń koronawirusem, obserwowanej w Chinach. Wszystkie czynniki składają się na mieszankę, która wzmaga niepewność dotyczącą bilansu popytu i podaży na rynku ropy naftowej oraz która zapewne przyczyni się do utrzymywania się podwyższonej zmienności cen ropy naftowej także w kolejnych tygodniach.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KUKURYDZA

Ceny kukurydzy wysoko na skutek obaw o podaż w Argentynie.

O ile w ostatnich tygodniach na rynkach towarów rolnych szczególnie dużo uwagi poświęca się wzrostom cen pszenicy – za sprawą ogromnej roli, jaką na rynku tego zboża odgrywa rejon Morza Czarnego – to obawy dotyczące podaży dotyczą także wielu innych towarów.

Ukraina i Rosja łącznie odpowiadają za około jedną piątą eksportu kukurydzy na świecie – i również dostawy tego zboża zostały w dużej mierze ograniczone. Co więcej, w ostatnich dniach pojawiły się także obawy o podaż kukurydzy w Argentynie. Wiąże się to z suszami w tym kraju oraz z polityką argentyńskiego rządu, który wstrzymał przyjmowanie zamówień na to zboże z zagranicy. Niewykluczone, że jeśli trudne warunki pogodowe się utrzymają, to pojawią się kolejne korekty w dół prognoz produkcji kukurydzy w Argentynie.

W rezultacie, cena kukurydzy w USA utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie, w okolicach 7,50 USD za buszel, przy maksimach z ostatnich tygodni sięgających około 7,70 USD za buszel.

Foto: DM BOŚ

Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi