Zgodnie z powszechną opinią parametry polityki monetarnej Rezerwy Federalnej pozostaną na niezmienionym poziomie, co oznacza pozostawienie miesięcznego limitu skupu obligacji (program QE) na niezmienionym poziomie (85mld dolarów). Rynek czeka na wskazówki jak będzie wyglądać kształt polityki monetarnej w przyszłości, a zwłaszcza kiedy FED zamierza rozpocząć ograniczanie podaży dolara poprzez zmniejszanie zakupu obligacji w ramach programu QE.
Od wrześniowego posiedzenia obserwujemy dużą ewolucję rynkowych oczekiwań odnośnie terminu rozpoczęcia procesu odejścia od skupu obligacji. Jeszcze niedawno, przed wrześniowym posiedzeniem niektórzy analitycy oczekiwali zredukowania programu QE o 10-15 mld dolarów. Kurs EURUSD oscylował wówczas poniżej poziomu 1.3400. FED jednakże zaskoczył rynek brakiem działań oraz dość łagodnym podejściem do tego programu na przyszłość. Rynek zareagował na gołębią retorykę FED przeceną dolara - kurs EURUSD dotarł wówczas w okolice 1.3568, a oczekiwania na rozpoczęcie ograniczenia programu QE przesunęły się na grudzień tego roku.
Początek października przyniósł kryzys polityczny w USA, gdzie w skutek nieuchwalenia w terminie budżetu na nowy rok fiskalny doszło do 16-dniowego zamknięcia administracji. Rynek zaczął obawiać się wówczas negatywnego wpływu zamknięcia na amerykańską gospodarkę. Trend osłabiania się dolara przyśpieszył, a oczekiwania rynku odnośnie pierwszego ograniczenia QE przesunęły się z grudnia tego roku na marzec 2014.
Ostatnie dane makro z amerykańskiej gospodarki nie zachwycają dynamiką. W ubiegłym tygodniu po publikacji słabszego raportu z amerykańskiego rynku pracy (148 tys. nowych miejsc pracy w stosunku do prognozy 180 tys.), kurs EURUSD skutecznie przetestował poziom 1.38 wyznaczając w tym tygodniu lokalny szczyt na poziomie 1.3832.
Obecnie podstawowe pytanie brzmi, czy członkowie Rezerwy Federalnej potwierdzą oczekiwania rynku na utrzymanie programu QE na niezmienionym poziomie aż do końca pierwszego kwartału 2014? Jeśli tak, to należy liczyć się z kontynuacją trendu osłabiającego dolara i skutecznego testu oporu na poziomie 1.3832. Jeśli natomiast członkowie FOMC dadzą rynkowi cień nadziei na ograniczenie QE jeszcze w tym roku, to możemy oczekiwać silnej korekty na wyprzedanych rynkach dolara. Ten drugi scenariusz jest mało prawdopodobny i mocno dobiega od konsensusu oczekiwań. Komunikat po posiedzeniu otrzymamy o godzinie 19-stej. Należy wówczas oczekiwać znacznego wzrostu zmienności.