Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.02.2017 01:09 Publikacja: 16.01.2015 05:00
Rysunek 1. Sygnały kupna i sprzedaży w systemie średnich ruchomych 4- i 51-sesyjnych w 2013 i 2014 r.
Foto: GG Parkiet
Złoty krzyż występuje wtedy, gdy krótkoterminowa średnia ruchoma przebija od dołu w górę średnią długoterminową (sygnał kupna). Z kolei krzyż śmierci powstaje, gdy średnia krótkoterminowa przebija w dół długoterminową (sygnał sprzedaży). Wyobraźmy sobie inwestora, który nie ma zbyt dużo czasu na analizowanie rynku w ciągu dnia – może to robić jedynie wieczorem, a chciałby inwestować na rynku. Wszelkie zlecenia kupna/sprzedaży składał będzie na następnej sesji, po wystąpieniu sygnału, co jest zgodne z przyjętym wcześniej założeniem. Inwestor może dokonywać jedynie transakcji w pozycjach długich, co nie odbiega od tego, co aktualnie widzimy na GPW.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wysoka zmienność powróciła na rynek gazu ziemnego. Jego notowania znów znalazły się powyżej poziomu 4 USD za 1 mln BTU (jednostka energii – British Thermal Unit). W poniedziałek w pewnym momencie cena rosła o około 10 proc. i doszła nawet do poziomu 4,3 USD, osiągając najwyższą od ponad dwóch lat.
Ropa naftowa zalicza imponujący początek roku. Jej notowania w 2025 r. urosły już o prawie 7 proc. W poniedziałek cena ropy odmiany WTI znalazła się powyżej 77 USD za baryłkę, a odmiany Brent przebiła nawet 81 USD i był to kolejny dzień wzrostów w wykonaniu „czarnego złota”.
Polskie akcje to jeden z lepszych pomysłów na ten rok według ekspertów DI Xelion. Rynkowi amerykańskiemu będzie bardzo trudno utrzymać mocną formę z dwóch poprzednich lat, a zachód Europy nie oferuje atrakcyjnej dynamiki wzrostu. Główny faworyt doradców to obligacje skarbowe.
W pierwszych miesiącach roku spodziewałbym się przejścia z trendu spadkowego, który zaczął się w maju, w trend boczny. WIG20 może się wahać w przedziale 2200–2400 pkt – mówi Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas.
Potencjalne zakończenie wojny w Ukrainie czy też łagodniejsze podejście do tematu ceł i taryf w wykonaniu administracji Donalda Trumpa są szansą dla naszego rynku – mówi Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.
Tesla, Intel, ropa, indeks DAX 40 – to kierunki inwestycyjne, których zdaniem analityków należy unikać w tym roku. Z różnych przyczyn.
Producent i dystrybutor jednorazowych rękawic chce obniżyć koszty fabryk w Tajlandii, uniezależniając się od zewnętrznych dostawców energii.
Poważne wątpliwości wobec przyszłości spółki EC Będzin ma jej rewident. Zarząd spółki podkreśla, że sytuacja nie jest nowa, a sam zarząd dąży do poprawy, aby w przyszłości uzyskać pozytywną opinię od biegłego rewidenta.
Wciąż nie jest jasne, ile będzie trzeba płacić za ogrzanie mieszkań w 2024 r. Bez dodatkowych rozwiązań może nas czekać powrót do dużego zróżnicowania cen. Rząd czeka z rozwiązaniami prawnymi do wyborów.
Budżet inwestycji ma przekroczyć 1,2 mld zł (bez VAT). Z kolei termin zakończenia budowy określono na 3 czerwca 2023 r. Zmiany tłumaczone są pandemią Covid-19 i agresją Rosji na Ukrainę.
Wyższe taryfy na ciepło w kogeneracji mają po części pokryć rosnące koszty paliwa do produkcji ciepła. Mają nie uderzyć w klientów.
Producenci ciepła do niedawna alarmowali, że zimą zabraknie węgla do produkcji ciepła. Teraz największym problemem jest brak pieniędzy na jego zakup.
Koncern inwestuje w nowe, wysokosprawne i efektywne kosztowo energetyczne moce wytwórcze.
Największa spółka elektroenergetyczna w kraju proponuje reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS). Gotowe propozycje już przedstawia na arenie europarlamentu. Eksperci obstawiają niewielką szansę na sukces.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas