ESEF od kuchni

Od początku przyszłego roku spółki publiczne notowane na rynkach regulowanych krajów Unii Europejskiej będą zobowiązane do publikacji rocznych sprawozdań finansowych zgodnie ze standardem European Single Electronic Format (ESEF).

Publikacja: 19.09.2020 17:49

dr Tomasz Wiśniewski Prezes Stowarzyszenia SBR Polska

dr Tomasz Wiśniewski Prezes Stowarzyszenia SBR Polska

Standard ten bazuje na technologii Inline XBRL i od wielu lat jest stosowany przez krajowe i europejskie organy nadzoru bankowego czy ubezpieczeniowego. Decyzja europejskiego nadzoru nad rynkami kapitałowymi (ESMA) stanowi więc domknięcie tej klamry i ujednolicenie całego procesu raportowania zgodnie z jednym schematem.

Aktualne procesy sprawozdawcze charakteryzuje zróżnicowany format obiegu informacji. Mamy do czynienia zarówno z papierem, formatami elektronicznymi typu nieustrukturyzowanego, jak również formatami ustrukturyzowanymi. Wszystkie elektroniczne formaty nie dostarczają jednak wymaganych mechanizmów zapewniających wysoką jakość przesyłanych informacji, dlatego tak ważne jest wprowadzenie alternatywy, która eliminuje obecne mankamenty. Okazuje się, że rozwiązaniem tego problemu jest format XBRL (z ang. eXtensible Business Reporting Language).

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos