Mniej bezrobotnych Brytyjczyków

W styczniu 2015 r. stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii utrzymała się na niezmienionym poziomie 5,7 proc., ale spadła o 102 tys. liczba osób pozostających bez pracy do 1,86 mln - wynika z danych brytyjskiego biura statystycznego

Publikacja: 18.03.2015 12:57

Utrzymująca się stopa bezrobocia, mimo że jest najniższa od prawie siedmiu lat rozczarowała ekonomistów, którzy oczekiwali wyniku na poziomie 5,6 proc.

Liczba złożonych wniosków o zasiłek spadła w lutym do 791 200 - to najniższy poziom od końca 2008 r.

Przeciętne wynagrodzenie (włączając bonusy) za trzy miesiące do stycznia wzrosło o 1,8 proc. w ujęciu rocznym, w porównaniu do 2,1 proc. wzrostu w grudniu 2014 r. Płace, po wyłączeniu bonusów, wzrosły w tym samym okresie o 1,6 proc. rdr. Tym samym wzrost płac prześcignął inflację, która wyniosła w styczniu 0,3 proc.

Wskaźnik zatrudnienia wyniósł 73,3 proc. - to najwyższy poziom od 1971 r.

Według danych brytyjskiego biura statystycznego spadła o 12 tys. liczba osób bez pracy w wieku 16-24. W styczniu bez pracy w tym przedziale wiekowym było 743 tys. osób; 16.2 proc. w ujęciu rocznym.

- Te dobre wiadomości to dowód na to, że długoterminowa polityka rządu się sprawdza, a Brytyjczycy widzą tego rezultaty - skwitował dane minister finansów George Osborne.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami