Bill Gates podarował akcje Microsoftu na cele charytatywne

Amerykański miliarder filantrop przekazał akcje koncernu komputerowego warte ok. 5 mld dolarów na cele charytatywne. To jego największa donacja od 2000 r.

Publikacja: 16.08.2017 13:22

Bill Gates

Bill Gates

Foto: Bloomberg

Według danych przekazanych do SEC Gates w czerwcu tego roku podarował anonimowej organizacji charytatywnej 64 mln akcji w Microsofcie. Darowizna to ok. 5 proc. całej fortuny miliardera szacowanej na 90 mld dol.

Mimo, że obdarowana organizacja pozostaje anonimowa, większość dotychczasowych donacji Gates przekazywał na Fundację Billa i Melindy Gatesów.

W 1999 r. Bill Gates przekazał akcje warte 16 mld dol., a rok później o wartości 5,1 mld dol. - wynika z kalkulacji Bloomberga.

Od 1994 roku państwo Gatesowie podarowali na cele charytatywne 35 mld dol.

W 2010 r. z inicjatywy Billa Gatesa i Warrena Buffeta zorganizowano kampanię The Giving Pledge, której uczestnicy zobowiązują się do przekazania połowy swojego majątku na cele charytatywne.

Mimo podarowania 64 mln akcji Microsoftu nadal pozostaje najbogatszym człowiekiem na świecie.

To dotychczas najhojniejsza darowizna, poprzedni rekord należy do Warrena Buffetta, który w ubiegłym miesiącu przekazał 3.2 mld dol. fundacji państwa Gatesów.

Według analiz Bloomberga udziały Billa Gatesa w Microsofcie wynoszą obecnie 1,3 proc.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata