Moderna daje rynkom nadzieję

Amerykańska firma Moderna ogłosiła, że jej szczepionka na koronawirusa osiągnęła w testach trzeciej, czyli najbardziej zaawansowanej fazy, skuteczność wynoszącą 94,5 proc. To już druga spółka chwaląca się opracowaniem skutecznej szczepionki na Covid-19.

Publikacja: 16.11.2020 15:36

Moderna daje rynkom nadzieję

Foto: AFP

Tydzień wcześniej takim sukcesem pochwalił się koncern Pfizer. Nadzieje na zwycięstwo w walce z pandemią podsycały w poniedziałek optymizm na globalnych rynkach akcji.

Dow Jones Industrial zaczął poniedziałkową sesję od zwyżki o 1,1  proc. W tym czasie niemal wszystkie europejskie indeksy giełdowe rosły. Niektóre z nich, tak jak polski WIG czy francuski CAC 40 , o ponad 2 proc. Panaeuropejski indeks Stoxx Europe 600 znalazł się najwyżej od lutego. Papiery Moderny zyskiwały na początku sesji 9 proc.

Modern była już od wielu miesięcy plasowana w gronie faworytów wyścigu o stworzenie skutecznej szczepionki na Covid-19. – Od stycznia ścigaliśmy się z tym wirusem, z intencją ochrony jak największej liczby osób. Wiedzieliśmy, że liczy się każdy dzień –twierdzi Stephane Bancel, prezes Moderny.

Inwestorów ucieszyło nie tylko to, że spółka podkreśliła w swoim komunikacie, że jej szczepionka jest skuteczna i bezpieczna. Równie ważne jest to, że jej produkcja i dystrybucja będzie łatwiejsza niż konkurencyjnej szczepionki Pfizera. Preparat Pfizera musi być przechowywany w temperaturze od minus 70 stopni Celsjusza do minus 80 stopni.  To mocno komplikuje proces jego dystrybucji. Tymczasem szczepionka Moderny będzie mogła być przechowywana przez 30 dni w temperaturze do plus 2 stopni do 8 stopni, a przez pół roku w temperaturze minus 20 stopni.

- Globalna populacja nie mogłaby chcieć więcej, niż daje jej szczepionka Moderny. Blisko 95 proc. jej skuteczność oraz łatwiejsze kwestie logistyczne są czynnikami, które powinny wzmocnić zwyżki na rynkach, które widzimy od zeszłego tygodnia. Coraz wyraźniejsza staje się wizja powrotu do normalności a to powinno zapewnić więcej paliwa zwyżkom- uważa Seema Shah, strateg z firmy Principal Global Investors.

Postępy w pracach nad szczepionkami na Covid-19 sprawiają, że analitycy z coraz większym optymizmem patrzą na przyszły rok.

"W przyszłym roku powinniśmy zobaczyć ożywienie światowego wzrostu, lepszą kontrolę nad wirusem oraz zmniejszenie się niepewności. Wyzwania pozostają a "nowa normalność" może zmaterializować się na poziomie mikro. Wątpimy też w to, że ożywienie gospodarcze będzie gładką, jednokierunkową ścieżką. Myślimy jednak, że sprawy się polepszą. Ufajcie ożywieniu i zachowujcie wiarę" - piszą stratedzy  Morgan Stanley.

Gospodarka światowa
Załamanie liry i giełdy tureckiej po aresztowaniu przywódcy opozycji
Gospodarka światowa
Putin pozwolił spieniężyć część uwięzionych akcji
Gospodarka światowa
Niemcy: poluzowanie hamulca da szansę na powrót gospodarki do wzrostu
Gospodarka światowa
W Europie Środkowo-Wschodniej mniej fuzji i przejęć banków
Gospodarka światowa
BYD ma technologię bardzo szybkiego ładowania samochodów elektrycznych
Gospodarka światowa
Bessent nie boi się korekty giełdowej
Gospodarka światowa
Klarna idzie na amerykańską giełdę. Będzie duże IPO