Wielka Brytania: Gospodarka zaczyna odbicie po pandemii

Brytyjski PKB spadł w pierwszym kwartale o 1,5 proc. kw./kw. (6,1 proc. r./r.), po wzroście o 1,3 proc. w końcówce 2020 r. Średnio prognozowano spadek o 1,7 proc. Brytyjska gospodarka wraca już jednak do wzrostu. W marcu PKB wzrósł o 2,1 proc. m./m., po zwyżce o 0,7 proc. w lutym. Oczekiwano wzrostu o 1,3 proc.

Publikacja: 13.05.2021 05:00

Wielka Brytania: Gospodarka zaczyna odbicie po pandemii

Foto: AFP

Pierwszy kwartał był w Wielkiej Brytanii czasem lockdownu, ale już w marcu zaczęła do szkół wracać nauka stacjonarna. PKB w marcu był o 5,9 proc. niższy niż w lutym 2020 r., czyli w szczycie sprzed pandemii. Można się spodziewać, że dane za kwiecień pokażą silne odbicie gospodarcze związane z likwidacją restrykcji pandemicznych.

– Cały zestaw wskaźników, w tym sondaże biznesowe CBI, sugeruje odbicie aktywności gospodarczej trwające również latem. Gospodarka otwiera się i zostanie uruchomiony opóźniony popyt. To jednak ożywienie, które będzie bardziej odczuwalne przez niektórych. Bez wątpienia najbardziej dotknięte sektory i gospodarstwa domowe mają przed sobą dłuższą drogę – twierdzi Alpesh Paleja, główny ekonomista organizacji biznesowej CBI.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata