Polska wśród liderów wzrostu Unii Europejskiej

Według prognoz EY, wzrost gospodarczy w strefie euro przyspieszy w 2025 r. do 1,1 proc. r/r, po szacowanych 0,6 proc. w 2024 r. Wśród krajów UE, które zanotują najwyższy wzrost PKB będzie m.in. Polska, gdzie w latach 2025–26 wyniesie on 3,4–3,5 proc.

Publikacja: 27.05.2025 15:09

Polska wśród liderów wzrostu Unii Europejskiej

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

Niższe stopy procentowe, silny popyt konsumencki, wydatki z programu Next Generation EU oraz nadchodzące złagodzenie polityki fiskalnej w Niemczech będą wspierać wzrost ekonomiczny w Europie, jednak napięcia handlowe z USA oraz uporczywa inflacja usług mogą ograniczyć skalę ożywienia - wynika z najnowszej edycji EY European Economic Outlook. Według aktualnych prognoz EY, wzrost gospodarczy w strefie euro przyspieszy w 2025 r. do 1,1 proc. r/r, po szacowanych 0,6 proc. w 2024 r.

Zróżnicowane tempo wzrostu gospodarczego

Tempo wzrostu PKB w strefie euro utrzymuje się na umiarkowanym poziomie 0,2–0,4 proc. kw/kw. Wciąż widoczne są różnice między krajami – liderami wzrostu są Polska, Chorwacja i Hiszpania, podczas gdy Niemcy oraz część państw Europy Środkowo-Wschodniej (m.in. Austria, Rumunia i Węgry) notują stagnację. Słabe wyniki sektora przemysłowego w tych krajach znajdują odzwierciedlenie w spadku eksportu i inwestycji.

Czytaj więcej

W Polsce w 2025 r. niższa inflacja, ale również wzrost gospodarczy

Różnice w tempie wzrostu utrzymają się w tym roku, ale będą się zmniejszać w latach kolejnych. Zgodnie z prognozami EY, w Hiszpanii wzrost PKB spowolni z 3,2 proc. w 2024 r. do 2,9 proc. w 2025 r. i 1,5 proc. w 2027 r. W Niemczech, gospodarka pozostanie w stagnacji w br., ale dzięki ekspansji fiskalnej dynamika PKB powinna wzrosnąć do 1,1 proc. w przyszłym roku i do ponad 2 proc. w 2027 r. We Francji oczekiwany wzrost wynosi 0,9 proc. w 2025 r., 1,4 proc. w 2026 r i 1,3 proc. w 2027 r., a we Włoszech odpowiednio 0,4 proc., 0,7 proc. i 0,5 proc..

Wśród średnich gospodarek liderem pozostanie Polska – , z prognozowanym tempem wzrostu PKB na poziomie 3,5 proc. w 2025 i 3,4 proc. w 2026 r. Kluczowym czynnikiem wspierającym krajową konsumpcję będzie spadek inflacji i poprawa dochodów realnych. Inwestycje, po wyraźnym spadku w 2024 r., powinny silnie wzrosnąć wraz z przyspieszeniem wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Mimo silnych fundamentów wzrostu, strukturalne ograniczenia po stronie podaży pracy oraz słabe wyniki eksportu pozostaną istotnym wyzwaniem dla polskiej gospodarki.

Kraje nordyckie także odnotują lekkie ożywienie, choć słabsze wyniki sektora ropy i farmacji ograniczą wzrost ich PKB w 2025 r.

Czytaj więcej

KE obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski

Inflacja blisko celu, ale presja na ceny usług utrzymuje się

Zarówno inflacja ogółem, jak i inflacja bazowa stopniowo zbliżają się do celu ustalonego przez Europejski Bank Centralny (EBC) na poziomie 2 proc.

– Oczekujemy, że inflacja ogółem w strefie euro utrzyma się w okolicach 2 proc. w całym 2025 r.  Inflacja bazowa będzie jednak nieco podwyższona – w pobliżu 2,5 proc. r/r. Jej spadku do 2 proc. średniorocznie można spodziewać się w przyszłym roku – tłumaczy Marek Rozkrut, Partner EY, szef Zespołu Analiz Ekonomicznych, Główny Ekonomista EY na Europę i Azję Centralną.

Główne źródła presji inflacyjnej to ceny usług i podwyżki podatków pośrednich. W krajach Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak Polska czy Czechy, inflacja usług pozostaje podwyższona (4-6 proc.) ze względu na silny wzrost wynagrodzeń.

W reakcji na ustabilizowaną inflację i umiarkowany wzrost, EBC obniżał stopy procentowe o 25 punktów bazowych na każdym posiedzeniu w tym roku, sprowadzając stopę depozytową w kwietniu do poziomu 2,25 proc.. Oczekiwane są kolejne cięcia w czerwcu i we wrześniu, z docelowym poziomem 1,75 proc.. Bank Anglii kontynuował łagodzenie polityki i tu również oczekiwane są kolejne, łącznie trzy cięcia stóp procentowych. Banki centralne w krajach nordyckich powinny natomiast powrócić do łagodzenia polityki pieniężnej jesienią. W Polsce, Rada Polityki Pieniężnej, w reakcji na niższą od oczekiwanej inflację, po długiej przerwie także obniżyła stopy o 50 pb. Przewidywane są dalsze cięcia, łącznie o 75 pb w tym roku oraz o 100 pb w roku przyszłym.

Amerykańskie cła kluczowym ryzykiem dla wzrostu

Zmiana polityki handlowej USA staje się jednym z głównych czynników ryzyka dla gospodarki europejskiej. Administracja amerykańska wprowadziła 10 proc. cła na większość towarów z (niemal) wszystkich krajów. Dodatkowo, nowe taryfy celne objęły stal, aluminium, pojazdy oraz szereg produktów z Chin, Kanady i Meksyku. Choć część ceł została ostatnio obniżona, efektywna stawka celna w USA pozostaje najwyższa od lat 40. XX wieku.

– W naszym scenariuszu bazowym nowe bariery handlowe obniżą wzrost PKB UE o ok. 0,5 pkt proc. w 2026 r., bo to właśnie w przyszłym, a nie bieżącym roku ten efekt będzie najsilniejszy. Nastąpi to głównie poprzez ograniczenie eksportu i spadek aktywności inwestycyjnej. W Europie, wpływ na PKB będzie najsilniejszy w krajach takich jak Irlandia, Słowacja, Czechy i Węgry. Gdyby natomiast przyjąć, że w życie weszłaby ostatnia groźba prezydenta Trumpa dotycząca 50-proc. ceł na towary z UE, negatywny efekt dla PKB UE byłby znacznie silniejszy i wyniósłby dodatkowe -0,6 pkt. proc w 2026 r. – mówi Marek Rozkrut.

Obok ryzyk związanych z handlem międzynarodowym, EY wskazuje również na inne zagrożenia dla scenariusza bazowego. Należą do nich m.in.: niestabilność geopolityczna (w tym wojna w Ukrainie i konflikty na Bliskim Wschodzie), niepewność co do dalszej ścieżki konsumpcji prywatnej, ryzyko długotrwałego spowolnienia w przemyśle oraz strukturalna utrata konkurencyjności w części sektorów gospodarki europejskiej. Do czynników, które dotąd regularnie pojawiały się jako sprzyjające wyższemu wzrostowi, takich jak automatyzacja i rozwój sztucznej inteligencji, doszły nowe: zwiększone wydatki militarne w UE i ekspansja fiskalna Niemiec.

Gospodarka krajowa
Goldman Sachs o inflacji w Polsce i regionie CEEMEA
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Gospodarka krajowa
Bezrobocie niskie, ale pracuje coraz mniej Polaków. Przybywa biernych zawodowo
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna mocno w górę. Pomogła Wielkanoc
Gospodarka krajowa
Słabe dane o produkcji budowlano-montażowej. Nie może „zaskoczyć” w tym roku
Materiał Promocyjny
Nowa jakość doradztwa inwestycyjnego dla klientów Premium
Gospodarka krajowa
Dobra prognoza dla gospodarki
Gospodarka krajowa
Produkcja przemysłowa w kwietniu w Polsce powyżej prognoz. Domański zadowolony