Wyprzedaż na rynku akcji przed publikacją protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC

Podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować wyraźne pogorszenie sentymentu i spadki na indeksach giełdowych na świecie.

Publikacja: 19.05.2021 16:19

Łukasz Stefanik, Analityk Rynków Finansowych XTB

Łukasz Stefanik, Analityk Rynków Finansowych XTB

Foto: XTB

Główne benchmarki ze Starego Kontynentu rozpoczęły dzisiejszy handel pod kreską, a w kolejnych godzinach przecena jest pogłębiana. Na nieco ponad godzinę przed zamknięciem notowań, niemiecki DAX traci 2,5%, z kolei francuski CAC40 notowany jest 2,25% niżej, podczas gdy londyński FTSE 100 zniżkuje 1,8%. Czerwony kolor dominuje także na GPW, gdzie indeks dwudziestu największych spółek notuje 1,3% straty. WIG20 dynamicznie wycofuje się więc z ustanowionych wczoraj najwyższych poziomów w tym roku. Wśród polskich blue chipów jedynie 2 spółki znajdują się na plusie, podczas gdy pozostałe 18 notuje straty. Największą przecenę obserwujemy na akcjach KGHM (sięga ona niemal 6%).

Jeśli chodzi o sesję za oceanem, negatywne nastroje, które obserwowaliśmy w Europie, udzielają się także inwestorom z USA. Główne indeksy giełdowe rozpoczęły dzień od luk spadkowych, a pierwsze minuty handlu nie zapowiadają rychłego odreagowania. W momencie przygotowywania tego komentarza spadki na Dow Jones, Nasdaq i S&P500 sięgają niemal 1,5%. Dużo gorzej radzi sobie z kolei Russell 2000, który zniżkuje prawie 3%. Za sprawą tąpnięcia na rynku kryptowalut, solidną przecenę notuje giełda krypyto - Coinbase (która zadebiutowała na giełdzie w kwietniu tego roku), która znalazła się dziś nawet 12% pod kreską.

Warto jednak zaznaczyć, że to nie koniec emocji na dziś. O godzinie 20:00 opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, co może doprowadzić do podwyższenia zmienności. Może, ale jednak - nie musi, ponieważ żaden z bankierów nie zasugerował, że rozmowy na temat taperingu już się rozpoczęły. Inwestorzy będą jednak z pewnością szukać w zapiskach z ostatniego posiedzenia wskazówek co do ewentualnego terminu zmniejszania programu skupu aktywów.

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB

Giełda
Byki odpoczywają przed atakiem szczytowym
Giełda
Schłodzenie nastrojów na GPW
Giełda
Piąta sesja z rzędu na plusie. WIG zmierza ku 100 tys. pkt
Giełda
Podaż kontruje na GPW
Giełda
Słabość Big Techów spycha amerykańskie indeksy
Giełda
Krajowe indeksy pędzą ku nowym szczytom hossy. WIG coraz bliżej 100 tys. pkt