Standardowo przyjmuje się, że cena rynkowa odzwierciedla wartość akcji, nawet jeśli mówimy o dużych pakietach, a nie o pojedynczych sztukach. Zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej przyjmuje się, że cena zamknięcia z aktywnego rynku, jakim jest giełda papierów wartościowych, reprezentuje wartość inwestycji, niezależnie od jej rozmiaru. Wszelkie premie czy dyskonta związane z wielkością posiadanego udziału tylko z tytułu rozmiaru udziału w spółce, a nie dotyczące cech specyficznych danego podmiotu, są niedozwolone. W szczególności wskazany jest aspekt pakietu przekraczającego typowy obrót dzienny na sesji giełdowej. W związku z tym do wyceny wartości inwestycji na potrzeby sprawozdawczości finansowej, wyceny jednostek funduszy inwestycyjnych czy oszacowania wartości majątku inwestora przyjmuje się kurs giełdowy z określonego dnia.
Realia rynkowe wskazują jednak na coś innego – sprzedaż dużych pakietów nie jest prosta, a uzyskana cena może różnić się od kwotowań rynku dla małych wolumenów, obserwowanych w codziennych transakcjach sesyjnych. Potwierdzeniem tego powinny być dane empiryczne. Zatem czy sprzedaż akcji w dużym pakiecie prowadzi do uzyskania ceny niższej, niż wskazywałyby na to bieżące notowania spółki, a w konsekwencji czy taki pakiet jest mniej wart, niż wyznacza iloczyn ceny giełdowej i liczby akcji? Odpowiedź na to pytanie możemy uzyskać poprzez analizę tzw. transakcji ABB.
Accelerated book–building, czyli budowanie przyspieszonej księgi popytu, to transakcja polegająca na sprzedaży nowych lub istniejących akcji na rynku kapitałowym w stosunkowo krótkim czasie. Budowanie księgi popytu na daną pulę akcji przeznaczonych do sprzedaży kończy się szybko, często w ciągu jednego lub dwóch dni. Daje to możliwość szybkiego zrealizowania transakcji i pozyskania środków pieniężnych przez spółkę, jeśli jest to emisja akcji bądź zbycie akcji własnych, lub inwestora, jeśli sprzedającym jest obecny akcjonariusz.
Podejście takie pozwala również uniknąć sprzedaży dużych wolumenów w ramach transakcji sesyjnych, co mogłoby prowadzić do długotrwałego upłynniania akcji, jak również miałoby istotny negatywny wpływ na zachowanie się kursu akcji danej spółki.
W ramach przeprowadzonego badania zostały zebrane dane dotyczące transakcji typu ABB w Polsce z ostatnich 13 lat. Zidentyfikowanych i przeanalizowanych zostało 195 transakcji ABB, które dotyczyły spółek notowanych na warszawskiej giełdzie w okresie od stycznia 2009 r. do kwietnia 2022 r.