Develia celuje w sprzedaż w tym roku 3,6–3,8 tys. mieszkań, tym samym spółka chce poprawić ubiegłoroczny rekord. W 2025 r. plan zakładał sprzedaż 3,1–3,3 tys. lokali, a faktycznie wypracowany wynik to 3345 mieszkań, o 5 proc. więcej niż rok wcześniej.
Będzie to kolejny krok do osiągnięcia strategicznego średnioterminowego celu, czyli sprzedaży ponad 4,5 tys. mieszkań rocznie.
Kurs na Warszawę
Cel sprzedaży na 2026 r. oznacza, że Develia chce podpisywać kwartalnie 900–950 umów. Dotychczas tylko trzy razy udało się osiągnąć taki pułap: w I i II kwartale 2024 r. (odpowiednio 1038 i 911), co można wiązać z wpływem konwertowania umów zawartych w szczycie obowiązywania programu dopłat „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Trzeci okres to I kwartał 2025 r., kiedy firma znalazła nabywców na 951 lokali.
Develia planuje wprowadzić w bieżącym roku do oferty 4,35–4,55 tys. lokali, z czego ok. 50 proc. w Warszawie, ocenianej jako najbardziej perspektywiczny rynek. W 2025 r. deweloper przejął spółkę Bouygues Immobilier Polska, wzmacniając bank ziemi w stolicy. Aktualny bank Develii to grunty pozwalające zbudować ponad 16 tys. lokali w całej Polsce (deweloper jest obecny w siedmiu aglomeracjach), uwzględniając projekty joint-venture.
– 2025 r. zamknęliśmy rekordową sprzedażą, realizując roczny plan z nadwyżką. Mocna końcówka roku potwierdziła obserwowane na rynku od kilku miesięcy ożywienie i daje solidne podstawy do dobrych prognoz na ten rok. W tym roku po raz kolejny podnosimy poprzeczkę: planujemy wprowadzić do oferty i rozpocząć realizację 4350–4550 mieszkań.
Czytaj więcej
Rekordowa oferta mieszkań nie zmniejszyła apetytów deweloperów na działki pod kolejne osiedla. Nie wszystkie jednak firmy staną do walki o ziemię....
Systematycznie zwiększamy poziom wprowadzeń, przybliżając się do realizacji celu strategicznego – rocznej sprzedaży ponad 4500 mieszkań do 2028 r., do którego konsekwentnie dążymy. Jednocześnie utrzymujemy solidną pozycję finansową, zapewniającą elastyczność inwestycyjną i zdolność do szybkiego działania, co potwierdziło ubiegłoroczne przejęcie Bouygues Immobilier Polska. To daje nam solidne podstawy do realizacji naszych celów – skomentował prezes Andrzej Oślizło.
W 2025 r. 173 z ogólnej liczby 3345 sprzedanych lokali pochodziło z projektów Bouygues Immobilier Polska.
W samym IV kwartale Develia podpisała 845 umów, o 70 proc. więcej niż rok wcześniej (kiedy to sprzedaż zaliczyła przejściowy dołek) i o 5,5 proc. więcej niż w III kwartale.
– Bardzo dobry wynik sprzedaży za ostatni kwartał minionego roku potwierdza widoczne na rynku od kilku miesięcy ożywienie. W tym roku spodziewamy się dalszego, stopniowego wzrostu sprzedaży, czemu sprzyjać będą niższe stopy procentowe, rosnące wynagrodzenia oraz pozytywne perspektywy gospodarcze – mówił wtedy prezes Andrzej Oślizło.
Czytaj więcej
Spadające stopy i stawki WIBOR to tańsze koszty finansowania dla emitentów długu. Popyt na obligacje się utrzymuje, napędzany napływami środków do...
Zyski dla emerytów
Develia w 2025 r. przekazała klientom 2,96 tys. lokali, o 3 proc. więcej niż rok wcześniej, ustanawiając nowy rekord. Plan na 2026 r. to wydanie 3,75–3,95 tys. lokali, co oznacza wzrost o ok. 30 proc. To implikuje wyśmienite wyniki finansowe, co powinno cieszyć akcjonariuszy – a głównymi są OFE: PZU „Złota Jesień” (18,4 proc. akcji), Nationale–Nederlanden (18,2 proc.), Allianz Polska (16,8 proc.), Generali (9,9 proc.) i PKO BP Bankowy (5,5 proc.).
Akcje Develii na giełdzie kosztują najwięcej w historii, mało już brakuje do przebicia progu 10 zł wobec 5,7 zł przed rokiem.
Piąty kwartał zwyżek
W IV kwartale 2025 r. szesnastu deweloperów z rynku kapitałowego sprzedało 6756 lokali, o 37 proc. więcej niż rok wcześniej i o 17,6 proc. więcej niż w III kwartale. To piąty kwartał z rzędu wzrostu sprzedaży oraz drugi, kiedy ta dynamika mocno przyspieszyła (w III kwartale wzrost sięgał 11 proc.). Co więcej, wynik jest o zaledwie 3 proc. gorszy od ostatniego szczytu w III kwartale 2023 r., kiedy rynek czerpał pełnymi garściami z „Bezpiecznego kredytu” i o 10 proc. słabszy od rekordowego II kwartału 2021 r. napędzanego ultraniskimi stopami procentowymi.
Przegląd komentarzy firm do wyników za ostatni kwartał ubiegłego roku wskazuje, że w roku bieżącym oczekiwana jest dalsza poprawa sprzedaży mieszkań.