Haitong Bank rozstaje się z rynkiem akcji

Firma zdecydowała się ograniczyć działalność w Polsce. Rynek w kolejnych miesiącach może zweryfikować plany innych, mniejszych podmiotów.

Publikacja: 24.01.2023 21:00

Haitong Bank rozstaje się z rynkiem akcji

Foto: AdobeStock

Haitong Bank mówi „pas”. Jak dowiedział się „Parkiet”, firma podjęła decyzję o zamknięciu części biznesu w Polsce. Według naszych ustaleń chodzi o działalność związaną z rynkiem akcji. Pozostałe działy na ten moment mają funkcjonować bez zmian.

Powolny schyłek

Haitong Bank na polskim rynku akcji nie należał do tuzów, szczególnie w ostatnich latach. Jego udział w obrotach na GPW w 2022 r. wyniósł zaledwie 0,22 proc., a i skład zespołu był mocno okrojony. Dział analiz składał się z jednej osoby. Mowa o Konradzie Księżopolskim, który jednak na rynku ma mocne notowania. Świadczy o tym chociażby fakt, że przez lata był w czołówce rankingu analityków „Parkietu” w takich sektorach jak telekomunikacja i media czy też IT. Swego czasu znalazł się także na podium zestawienia najlepszych analityków bez podziału na kategorie. Haitong Bank to także trzech maklerów instytucjonalnych (tylu zgłosiło się do ostatniej edycji rankingu „Parkietu”).

O ile jednak Haitong Bank w ostatnim czasie odgrywał niewielką rolę na polskim rynku akcji, tak w przeszłości jego pozycja była silniejsza. Po przejęciu biznesu od Espirito Santo udział w obrotach przekraczał 1 proc., a firma zatrudniała sześciu analityków, którzy dzisiaj w innych podmiotach odgrywają kluczowe role.

Firma przez lata była aktywna również na rynku IPO i SPO. To jednak też odbiło jej się czkawką. To właśnie Haitong Bank był odpowiedzialny chociażby za wprowadzenie na GPW firmy GetBack, a także za jej późniejsze emisje obligacji. Po tym, jak windykator popadł w problemy finansowe, reputacja Haitongu też została mocno nadszarpnięta.

– Bez wątpienia sprawa GetBacku ciągnęła się w ostatnich latach za Haitongiem i nie pomagała mu w prowadzeniu biznesu – nie ukrywa osoba blisko związana z rynkiem kapitałowym.

Inna sprawa, że i na rynku IPO w Warszawie w ostatnim czasie niewiele się działo, a utrzymanie rentowności biznesu maklerskiego przy tak niskim udziale rynkowym nie jest prostą sprawą. Do tego dochodzi też długa lista wyzwań chociażby natury regulacyjnej, z którymi musi się mierzyć branża maklerska, a przecież na horyzoncie są jeszcze koszty związane z przygotowaniami, które brokerzy będą musieli ponieść w związku z nowym systemem giełdowym WATS.

Czytaj więcej

Łabuńko powtarza sukces, Santander BM zdobywa szczyt

To jeszcze nie koniec?

Siłą rzeczy więc w przypadku mniejszych podmiotów takich jak Haitong musiał w pewnym momencie przyjść moment, by powiedzieć „sprawdzam”.

– Dla takich podmiotów jak Haitong biznes maklerski jest sporym wyzwaniem, a i znaków zapytania też jest dużo. Wzrost przychodów wcale nie jest taki pewny, za to po stronie kosztów trzeba się liczyć z dodatkowymi obciążeniami. Swoje na pewno zrobi przygotowanie do systemu WATS, a przecież w tym przypadku mówimy o koszcie, który trzeba będzie ponieść, by utrzymać się na rynku, a nie takim, który może pomóc w wygenerowaniu dodatkowych źródeł przychodów – mówi kolejny nasz rozmówca z branży maklerskiej.

Pośrednicy wskazują, że przypadek Haitong Banku wcale nie musi być ostatnim. Jak podkreślają, kolejne miesiące również przed innymi podmiotami mogą postawić pytania, co dalej z działalnością na warszawskiej giełdzie.

Sam Haitong Bank ma natomiast utrzymać działalność w innych działach biznesu. Firma jest aktywna m.in. w pośrednictwie w pozyskiwaniu kapitału dłużnego dla przedsiębiorstw.

Ostatnio pomogła ona chociażby firmie Unimot w uzyskaniu kredytu konsorcjalnego.

W poniedziałek, 23 stycznia br., warszawski oddział Haitong Banku przekazał do Komisji Nadzoru Finansowego informację o planowanym zawieszeniu działalności pionów Equity Capital Markets oraz Equity Research, ponieważ ta działalność wykracza poza strategię rozwoju Haitong Banku na rynkach Europy i Ameryki Południowej. W ostatnich latach Haitong Bank konsekwentnie zwiększał swoją ekspozycję na polski rynek poprzez aktywny udział jako subemitent w organizowanych emisjach obligacji dla klientów korporacyjnych, a także jako organizator finansowania i kredytodawca w transakcjach kredytowych. Oddział w Warszawie zamierza kontynuować budowę swojej pozycji rynkowej poprzez wykorzystanie globalnej pozycji Grupy Haitong w Azji (w szczególności w Chinach, gdzie jest wiodącym bankiem inwestycyjnym), Europie i Ameryce Południowej. W przyszłości warszawski oddział Haitong Bank będzie koncentrował się na dalszym rozwoju podstawowych obszarów, w których Haitong Bank zbudował przewagę konkurencyjną - tj. Fixed Income, M&A oraz Structured Finance / Trade Finance. W obszarze M&A, warszawski oddział Haitong Banku będzie nadal wspierał transakcje w Europie Środkowej, świadcząc swoje usługi polskim i globalnym klientom Grupy Haitong. Zakres posiadanych licencji, na podstawie których Haitong Bankprowadzi swą działalność, pozostaje niezmieniony.

Biura maklerskie
Emil Popławski, BM Pekao: Celem jest wzrost wartości naszych produktów
Biura maklerskie
Doroczny ranking „Parkietu” – analitycy BM Pekao najlepsi
Biura maklerskie
Tomasz Duda, BM Pekao: Selekcja i utrzymanie ambitnych analityków są kluczowe
Biura maklerskie
Słodko-gorzki rekord obrotów na warszawskiej giełdzie
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Biura maklerskie
Czy roczne strategie giełdowe mają jeszcze sens?
Biura maklerskie
Wiara w poprawę jest, ale droga może być wyboista