Banki Czarneckiego mogą liczyć na NBP

Prezes Getin Noble: mamy sprawność operacyjną.

Publikacja: 20.11.2018 05:00

Minister finansów Teresa Czerwińska zaznacza, że instytucje tworzące Komitet Stabilności Finansowej

Minister finansów Teresa Czerwińska zaznacza, że instytucje tworzące Komitet Stabilności Finansowej nadzorują system finansowy i jest on zdrowy.

Foto: materiały prasowe

– Przeanalizowaliśmy sytuację i wysłuchaliśmy przedstawicieli obu banków. Zapewnili, że banki na bieżąco realizują zobowiązania wobec klientów i sytuacja jest pod kontrolą – mówiła Teresa Czerwińska, minister finansów, po nocnym posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej, które dotyczyło sytuacji Getin Noble i Idea Banku.

Artur Klimczak, prezes Getinu, wskazuje, że bank realizuje na bieżąco wszelkie zlecenia i dyspozycje

Artur Klimczak, prezes Getinu, wskazuje, że bank realizuje na bieżąco wszelkie zlecenia i dyspozycje klientów.

Foto: materiały prasowe

Kontrolowane przez Leszka Czarneckiego instytucje mocno w ostatnich dniach potaniały na GPW, a niektórzy klienci zaczęli się zastanawiać, czy ich oszczędności są bezpieczne. To pokłosie ujawnienia nagranej przez Czarneckiego rozmowy z Markiem Chrzanowskim, byłym już szefem Komisji Nadzoru Finansowego, w czasie której miał złożyć biznesmenowi propozycję korupcyjną. Sprawa nabrała politycznego charakteru. W poniedziałek Czarnecki składał zeznania w katowickiej prokuraturze, która prowadzi sprawę.

– Źródło tego, co dzieje się w mediach, nie było związane z działalnością operacyjną banku, lecz uwarunkowane przez niezależne od spółki czynniki zewnętrzne. Wszelkie organy nadzoru znają szczegółowo naszą sytuację, w ramach swoich kompetencji mają podgląd na to, co się dzieje w finansach banku – mówi „Parkietowi" Artur Klimczak, prezes Getin Noble Banku.

Podkreśla, że w niedzielę zebrał się także zarząd Narodowego Banku Polskiego. – Prezes Adam Glapiński powiedział wprost, że pieniądze klientów Getin Noble Banku są bezpieczne i w razie potrzeby bank centralny jest gotów udzielić odpowiedniego wsparcia – dodaje Klimczak.

Chodzi o płynność, którą NBP mógłby zapewnić w formie pożyczki zabezpieczonej aktywami. Niektórzy klienci banków Czarneckiego wycofali część środków, ale oba podmioty działają normalnie. – Bank jest sprawny operacyjnie, realizuje na bieżąco wszelkie zlecenia i dyspozycje klientów – podkreśla prezes Getin Noble Banku.

Co dalej z realizacją przez bank planu naprawczego i ochrony kapitału, które zostały zatwierdzone przez nadzór? – Aż do ubiegłej niedzieli były realizowane i na bieżąco monitorowane przez KNF. Ostatnie miesiące przyniosły istotne zmniejszenie luki kapitałowej. Dbając o płynność, musieliśmy lekko podnieść oprocentowanie lokat, więc cała sprawa z pewnością wpłynie na nasz biznes – odpowiada prezes.

Banki
S&P, Moody’s i Fitch podwyższyły swoje oceny mBanku
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Banki
Ponad 13 mld zł straty miał NBP w 2024 r. Kolejny rok bez wpłaty do budżetu
Banki
Pierwsze kredyty z nowym wskaźnikiem dopiero w I połowie 2026 r.
Banki
Czy Pekao skorzysta na udziale w holdingu PZU?
Banki
Banki nie walczą o oszczędności Polaków
Banki
Pekao przedstawia nową strategię. Stawia na młodych i AI