Text opowiada o planach

Biznes wyhamował wraz z globalnym spowolnieniem. Grupa jednak zamierza wrócić do wzrostów. Pracuje też nad projektami, które mają w przyszłości stać się nowymi źródłami przychodów. W najbliższych kwartałach ujawni szczegóły.

Publikacja: 04.01.2024 15:06

Text opowiada o planach

Foto: Adobestock

Text, czyli dawny LiveChat, opublikował dane za III kwartał obecnego roku finansowego oraz opowiedział o perspektywach dla biznesu na kolejne okresy.

Na koniec zeszłego kwartału liczba płacących klientów flagowego produktu LiveChat wyniosła 37 857, ChatBot 2 956, a HelpDesk 1 121.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z nowej wersji ChatBota - powiedział podczas dzisiejszej konferencji Marcin Droba, szef relacji inwestorskich technologicznej grupy. Duże nadzieje pokłada ona również w produkcie HelpDesk (rynek ten jest większy niż rozwiązań typu livechat). - Od niedawna HelpDesk jest też w naszych programach partnerskich – podkreślił Droba.

W związku ze zmianą sposobu rozpoznania przychodu, spółka odstąpiła od publikacji wstępnych szacunków przychodów. Dla celów porównawczych i analitycznych podaje szacunki według poprzedniej metodologii (zakładającej rozpoznanie całości płatności za okresy dłuższe niż miesięczne w kwartale uzyskania płatności). W III kwartale roku finansowego wartość ta wyniosłaby 21,34 mln USD, co oznaczałoby wzrost o odpowiednio 12,9 proc. w skali roku i 7,3 proc. w stosunku do poprzednich trzech miesięcy.

Text podał też informacje dotyczące zmiany wskaźnika ARPU (czyli średniego miesięcznego przychodu na abonenta) głównych produktów. I tak w przypadku LiveChatu wyniosło ono 156,4 USD wobec 156,7 USD na koniec września 2023 roku i wobec 160,7 USD przed rokiem. Z kolei ARPU produktu ChatBot wyniosło odpowiednio 132,4 USD wobec 126,6 USD na koniec września 2023 r. i 115,1 USD przed rokiem. W przypadku HelpDesku było to odpowiednio 140,0 USD wobec 137,7 USD na koniec września 2023 r. i 116,9 USD przed rokiem.

Marcin Droba zasygnalizował, że grupa pracuje nad projektami, które mają w przyszłości stać się nowymi źródłami przychodów.

- Wydaje mi się, że w ciągu pół roku, w ciągu najbliższych kwartałów, będziemy mogli w tym zakresie podzielić się pewnymi liczbami i dokonaniami - powiedział.

Szacowana wartość miesięcznych powtarzalnych przychodów grupy ze wszystkich produktów na koniec grudnia 2023 r. wyniosła 6,49 mln USD, co oznacza wzrost o 2,2 proc. w stosunku do stanu sprzed roku i o 0,3 proc. w stosunku do stanu na 30 września 2023 r.

Spółka podkreśla, że zeszłoroczne ochłodzenie na globalnym rynku uderzyło w jej klientów, nie tylko w firmy duże, ale też średnie i małe.

- Jeśli chodzi o stan rynku to widzimy, że w tej chwili sytuacja dynamicznie wpływa na wszystkich klientów. Ma to wpływ z jednej strony na niższy przyrost nowych klientów, a z drugiej strony na podwyższony churn (liczba klientów, którzy zrezygnowali z usług w danym czasie, średnio w spółce wynosi około 3 proc., a ostatnio 3,5 proc. - red.) - powiedziała Łucja Kaseja z działu IR spółki.

Text zamierza wprowadzić działania, które powinny przełożyć się na poprawę efektywności biznesu poprzez „uzdrowienie” bazy klientów. Chodzi m.in. o analizę nadużywania produktów spółki przez wiele osób z jednego konta oraz o nierentownych klientów.

- Jeśli chodzi o cenniki, to jesteśmy w trakcie analizy planów abonamentowych. Potwierdzamy zamiar bardziej aktywnego zarządzania cennikami. Nie będzie tak znaczących zmian jak w poprzednim roku. Ponadto widzimy możliwości poprawy jeśli chodzi o przesunięcia pewnych funkcjonalności pomiędzy planami - powiedział Droba.

Spółka podtrzymała politykę dywidendową.

Technologie
Szef PlayWaya: kieruję się sentencją „show me the money"
Technologie
Asbis chce zarobić ćwierć miliarda
Technologie
DataWalk rozpycha się w USA
Technologie
Google wchodzi ze smartfonami Pixel do Polski. Chce być za Samsungiem i Apple
Technologie
Potrzebne wsparcie dla wirtualnego świata
Technologie
DataWalk z głęboką stratą. Ale są też dobre wieści