W przypadku Rezerwy Federalnej niby wszystko jest jasne, ale...

Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych najprawdopodobniej pozostaną na razie na niezmienionym poziomie. Rynek w środę będzie jednak wyraźnie wsłuchiwał się w każdą sugestię dotyczącą tego, kiedy może się to zmienić. Istotne będą też nowe prognozy makro.

Ponad 100 mld USD z rynku surowcowego

Spółki handlujące surowcami zarobiły w 2023 roku około jednej trzeciej mniej niż przed rokiem.

Kolejna próba odbicia w górę gazu. Do jakich poziomów może ona doprowadzić?

Gaz ziemny znów próbuje wrócić do wzrostów. W poniedziałek jego cena w ciągu dnia rosła o około 3 proc. odrabiając tym samym część strat poniesionych w ubiegłym tygodniu.

Czy miedź na dobre wraca do łask inwestorów?

Rynek miedzi w końcu doczekał się mocniejszego ruchu w górę. W USA w ubiegłym tygodniu cena przebiła poziom 4 USD za funt. Na giełdzie w Londynie zdobyty został poziom 8700 USD za tonę.

Marcin Konarski, Avallon MBO: Czy powtórzy się koniunktura dla przejęć?

Prognozy na rok 2024 są pozytywne. W rekordowym 2023 r. były dwa rodzaje transakcji, część była wywołana euforią i dobrymi wynikami finansowymi, ale część niestety wynikała z przeinwestowania – mówi Marcin Konarski, partner w funduszu Avallon MBO.

Traderzy zarobili ponad 100 mld dolarów na handlu surowcami

Łączna marża brutto spółek handlujących surowcami wyniosła w 2023 r. około 105 mld USD - wynika z raportu firmy Oliver Wyman. Rok wcześniej wyniosła ona rekordowe 150 mld USD.

Chcesz być „certyfikowanym ekspertem kryptowalutowym”? Wystarczy 11 godzin i 229 dolarów

Aby zdać egzamin i zdobyć tytuł CFA (chartered financial analyst) trzeba poświęcić na to co najmniej 900 godzin nauki, zaś zdanie egzaminu na certyfikowanego publicznego księgowego wymaga 300-400 godzin pracy.

Filip Friedmann, członek zarządu Budleksu: Obligacje korporacyjne pomagają rosnąć. Celem tysiąc lokali rocznie

– Jesteśmy silni na lokalnych rynkach, ale to w aglomeracjach buduje się skalę – mówi Filip Friedmann, członek zarządu Budleksu.

Niezbędnik prawnika

Galopada regulacyjna powoduje, że prawnicy korporacyjni nie mają chwili oddechu – muszą wciąż gonić za zmieniającymi się przepisami. Biorąc pod uwagę, że nowe regulacje najczęściej testowane są na ludziach, a konkretnie na ludziach ze spółek giełdowych, prawnicy zatrudnieni w notowanych przedsiębiorstwach mają zadanie jeszcze trudniejsze.

Przygotowanie do raportowania w zakresie governance

Raportowanie zrównoważonego rozwoju jest aktualnie chyba największym wyzwaniem regulacyjnym dla spółek giełdowych. Sam raport jest końcowym produktem tego procesu – wcześniejszym, kluczowym etapem jest analiza podwójnej istotności. Rozłóżmy ją na czynniki pierwsze od praktycznej strony na przykładzie obszaru governance.

Odpowiedzialność menedżerów (także) w trakcie sporu

W każdym sporze korporacyjnym osobami znajdującymi się automatycznie w świetle reflektorów są członkowie zarządu i rady nadzorczej. Przeważnie to ich decyzje lub sytuacje, w których mają swój udział, stanowią ostateczny zapalnik wywołujący konflikt wewnętrzny w spółce. W konsekwencji zdarzenia te podlegają wnikliwej ocenie z perspektywy potencjalnej osobistej odpowiedzialności odszkodowawczej poszczególnych piastunów wspomnianych organów.

Pułapki polis D&O – zagadnienia brzegowe

Ubezpieczenie D&O (Directors and Officers), często nazywane ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej menedżerów (chociaż jest to określenie nieprecyzyjne), to szczególny rodzaj ubezpieczenia gospodarczego o charakterze majątkowym. Funkcjonuje ono w trójkącie Ubezpieczyciel, Ubezpieczający i Ubezpieczony w cechach umowy na rzecz osoby trzeciej.

Wezwania, oferty sprzedaży akcji oraz restrukturyzacje korporacyjne w praktyce publicznych transakcji M&A

Nowelizacja przepisów o wezwaniach na akcje spółek publicznych została wprowadzona ponad półtora roku temu. Regulacje obowiązują zatem wystarczająco długo, aby na przykładzie wybranych transakcji móc zaobserwować, jak radzi sobie z nimi rynek. Możemy też dokonać ich praktycznej oceny, zwłaszcza w transakcjach przejęć spółek giełdowych.

Zgodność w czasach rewolucji AI

Sztuczna inteligencja zmieni świat poprzez automatyzację zadań, co zwiększy wydajność i umożliwi nowe odkrycia w różnych dziedzinach. Ponadto AI wpłynie na sposób, w jaki podejmujemy decyzje, zarówno w biznesie, jak i w życiu codziennym, oferując bardziej zaawansowane i spersonalizowane rozwiązania.

Rola KDPW w organizacji walnych zgromadzeń

Zasadniczym zadaniem KDPW związanym z organizacją walnych zgromadzeń jest gromadzenie od uczestników prowadzących rachunki papierów wartościowych lub będących posiadaczami rachunków zbiorczych prowadzonych w KDPW informacji o osobach uprawnionych do uczestnictwa w walnych zgromadzeniach oraz udostępnianie tych informacji spółkom w formie zagregowanych wykazów.