Jednak w innym ujęciu: z kwartału na kwartał ilość wykorzystywanego mobilnego internetu stabilizuje się. Widać to zarówno po tegorocznych wynikach sieci komórkowej Orange Polska w II kwartale br., jak i po danych udostępnionych nam za ten okres przez Grupę Cyfrowy Polsat.
Jak poinformował w odpowiedzi na nasze pytania Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, w II kwartale br. użytkownicy telekomu przesłali przez sieć 159,5 petabajtów danych (159,5 mln gigabjatów po zaokrągleniu). To wzrost o nieco ponad 4 proc. w porównaniu z I kwartałem tego roku. Jak wyjaśnia Jabczyński, dane te nie obejmują wykorzystania sieci przez klientów Playa, korzystającego z umowy o roamingu krajowym.
Jak informuje nas z kolei Olga Zomer, rzeczniczka Grupy Cyfrowy Polsat w II kwartale br., klienci indywidualni mobilnego internetu grupy wykorzystali tyle danych, co kwartał wcześniej, czyli około 224 petabajtów.
Play Communications, właściciel sieci komórkowej o tej nazwie, nie zdradza danych za II kw. br. przed publikacją wyników. Ponieważ jednak – jak pisaliśmy – użytkownicy tego operatora dostali w tym roku możliwość korzystania z sieci LTE Plusa należy spodziewać się, że łączna pula petabajtów wykorzystanych przez również rosnące grono klientów telekomu nadal rosła. Tym bardziej że operator rozbudowuje zasięg własnej sieci i pojawia się w nowych lokalizacjach w kraju.