Reklama

Spekulanci wychodzą z rynku ropy

Piątkowy raport CFTC na temat udziału poszczególnych grup inwestorów we wszystkich otwartych pozycjach na rynkach surowców (na dzień 04.10) przyniósł informacje na temat znacznego spadku ilości długich spekulacyjnych pozycji netto na rynku ropy.

Aktualizacja: 23.02.2017 12:07 Publikacja: 10.10.2011 15:29

Spekulanci wychodzą z rynku ropy

Foto: XTB

. Inwestorzy niekomercyjni (nie zawierający transakcji w celu zabezpieczenia danego poziomu cen), którzy odpowiadają w dużej części za dynamiczne wzrosty cen w okresie lipiec 2010 – maj 2011, zredukowali swoją ekspozycje na wzrosty cen aż o 21% w ciągu ostatniego tygodnia (27.09-04.10).

Jednakże, cały czas relatywnie wysokie długie pozycje spekulacyjne netto sprzyjają utrzymywaniu się cen ropy na poziomach, z czasów gdy rynki nie spodziewały się jeszcze spowolnienia gospodarczego na świecie. W najbliższych miesiącach zakładając silny spadek owych pozycji, pod wpływem słabnącej koniunktury i dyskontowania powrotu podaży surowca z Libii, oczekiwać można dynamicznej korekty cen trwającego cały czas trendu wzrostowego. Powyższy scenariusz uwiarygadnia również fakt, że ostatnie spadki na rynku miedzi i surowców rolnych także były połączone z dużą redukcją, pierwotnie wysokich długich spekulacyjnych pozycji netto.

Paweł Kordala

Analityk Rynków Surowcowych

[email protected]

Reklama
Reklama
Komentarze
Popyt nie słabnie
Komentarze
Czekanie na dane makro
Komentarze
Game over?
Komentarze
Korekta euro to ulga dla EBC
Komentarze
Stopy znów bez zmian
Komentarze
E-rejestr fundacji rodzinnych na już
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama