Metoda ta nosi nazwę strzału stochastycznego i bazuje na zasadzie „momentum trading", to jest utrzymania się dotychczasowego trendu jeszcze przez pewien czas. Strategia strzału stochastycznego generuje wskazanie wejścia na rynek wtedy, gdy większość inwestorów uważa go za wyprzedany lub wykupiony. Innymi słowy, oscylator generuje sygnał kupna, gdy większość inwestorów uważa rynek za wykupiony i niezdolny do dalszego wzrostu, a sygnał zajęcia pozycji krótkiej, gdy większość inwestorów uważa rynek za wyprzedany i niezdolny do dalszego spadku. Twórcy tej metody wychodzą z założenia, że rynek nie jest na tyle wykupiony, aby nie mógł dalej rosnąć, ani tak wyprzedany, aby nie mógł dalej spadać. Można ją porównać do prawa fizyki głoszącego, że ciało będące w ruchu pozostanie w ruchu, dopóki nie zabraknie mu energii. Analizując rynek akcji i rynek terminowy, zauważamy, że wiele z silnych ruchów cen ma miejsce na krótko przed końcem trendu wzrostowego lub spadkowego 1). Bardzo często największy i najszybszy ruch cen odbywa się po osiągnięciu przez rynek stanu wykupienia lub wyprzedania. Strategia strzału stochastycznego stara się wykorzystać właśnie to zjawisko.
Oscylator stochastyczny
generuje sygnał kupna, jeśli linia %K znajdzie się na poziomie 75 proc. lub wyższym pod koniec okresu, którym posługuje się inwestor. Dla celów inwestowania jednosesyjnego wykorzystuje się zazwyczaj dane 5- lub 10-minutowe dla czternastookresowego oscylatora stochastycznego. Oznacza to, że po tym, jak linia %K oscylatora przekroczyła poziom 75 proc. przy danych 5- lub 10-minutowych, inwestor składa zlecenie kupna bezpośrednio po upływie tych 5 lub 10 minut. Po zajęciu pozycji długiej należy złożyć zlecenie stop loss zgodnie ze stosowaną metodą zarządzania ryzykiem albo zamknąć pozycję, gdy tylko linie %K i %D przetną się ponownie po upływie jednego z 5- lub 10-minutowych okresów. Analogicznie konstruuje się wskazanie otwarcia pozycji krótkiej po spadku linii %K poniżej poziomu 25 proc. Przy takim podejściu otwiera się stosunkowo duże pozycje długie lub krótkie, natomiast oczekiwana stopa zwrotu jest mała.
Inwestorzy w celu optymalizacji tej metody inwestycyjnej z powodzeniem mogą wykorzystać poszczególne stopnie swobody tej metody:
Okazuje się, że metoda strzału stochastycznego sprawdza się na rynkach o dużej zmienności, do których zaliczamy rynki walutowe, czasami rynek ropy naftowej czy rynek kontraktów terminowych na indeksy giełdowe.