Inwestowanie w świecie zmian cyklicznych i strukturalnych

Wahania cykliczne i siły strukturalne zmieniają kształt gospodarek, rynków i sposobów inwestowania.

Publikacja: 10.12.2023 21:00

Inwestowanie w świecie zmian cyklicznych i strukturalnych

Foto: AdobeStock

Na tegorocznym sympozjum w Jackson Hole prezeska Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde wskazała, iż w czasach zmian i wstrząsów kształtowanie solidnej polityki banku wymaga przejrzystości, elastyczności i pokory.1 Wierzymy, że stosowanie podobnych zasad jest również kluczem do odpowiedzialnego zarządzania inwestycjami w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu. Długoterminowe zmiany paradygmatu, takie jak strukturalnie wyższe stopy procentowe i destrukcyjne megatrendy, mogą wymagać redefinicji rodzajów portfeli oraz struktury alokacji aktywów. Krótkoterminowe wahania w ramach cyklu koniunkturalnego mogą wymagać szybkich reakcji w celu wykorzystania pojawiąjących się szans. Rozpoznawanie powyższych zjawisk może dostarczyć inwestorom ważnych punktów odniesienia, które stanowić będą wskazówki przy podejmowaniu decyzji i pomogą w osiągnięciu sukcesu.

Perspektywa cykliczna, strukturalna i długoterminowa

Jednym z możliwych punktów wyjścia dla inwestorów jest analiza perspektyw kształtowania się polityki pieniężnej. Uważa się ją za „neutralną”, a zatem ani niestymulującą, ani nieograniczającą gospodarki, jeżeli ustalona stopa procentowa jest w zgodzie z sumą stopy celu inflacyjnego i stopy R (stopa „r-star”), czyli naturalnej realnej stopy procentowej. Według modelu Holstona-Laubacha-Williamsa zastosowanego przez Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku stopa R w USA wynosi obecnie około 0,5 proc. w porównaniu z prawie 4 proc. w 2000 r. czy nawet wyższym poziomem w latach 60. Istnieją inne badania wskazujące na podobną tendencję spadkową na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.2 Zjawisko to może być spowodowane czynnikami strukturalnymi, takimi jak starzenie się społeczeństwa, globalna nadwyżka oszczędności, spadek produktywności itd. Chociaż trudno jest określić, dokąd zmierza stopa R, uważamy, że zmiany w obrębie wspomnianych czynników są warte odnotowania.

Foto: Parkiet

Oczekujemy, że wyższe deficyty budżetowe i dług publiczny, w tym dług publiczny USA, spowodują zwiększony popyt na oszczędności i potencjalnie wyższe stopy procentowe. Cyfryzacja coraz większej liczby czynności w różnych branżach i pojawienie się generatywnej sztucznej inteligencji (AI) mają potencjał zwiększenia produktywności. W połączeniu z tendencjami deglobalizacyjnymi stwarza to dla banków centralnych sytuację, w której muszą mierzyć się z odmienną dynamiką niż w poprzednich dziesięcioleciach. Takie strukturalne zmiany sugerują, że na przestrzeni kolejnych cykli koniunkturalnych możliwe jest przesunięcie się średniego poziomu stóp procentowych w górę, co będzie za sobą pociągać potencjalne konsekwencje dla portfeli akcji i obligacji.

Strukturalnie wyższe stopy procentowe, negatywne skutki utrzymującej się inflacji i wyższy poziom zadłużenia mogą w dłuższej perspektywie negatywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy w USA. Ponadto badania akademickie zaprezentowane na sympozjum w Jackson Hole sugerują, że czynniki, które przyczyniły się do wzrostu w ostatnich dziesięcioleciach, takie jak wyższa stopa inwestycji w innowacyjne idee i znaczny wzrost poziomu wykształcenia, mogą być trudne do utrzymania.3 Stąd wypływa wniosek, że tempo wzrostu może w przyszłości spowolnić. Jednak zasadnicze zmiany sektorowe (np. wzrost sektora usług, mniejszy udział sektora produkcji) i wysoki udział w amerykańskim rynku mieszkaniowym długu o stałym oprocentowaniu sugerują, że gospodarka amerykańska mogła stać się bardziej odporna na wyższe stopy procentowe. Ponadto czynniki cykliczne, takie jak złagodzenie presji w łańcuchu dostaw i spadek poziomu zapasów, stanowią część ponownej normalizacji po pandemii. Zmiany te mogą przyczynić się do wzrostu aktywności biznesowej i wydłużenia obecnego późnego cyklu gospodarczego. Ponieważ czynniki cykliczne i strukturalne częściowo się równoważą, przynajmniej w krótkim okresie, wszystko to sprawia, że perspektywy wzrostu są jeszcze bardziej niepewne.

Przykładem na to, że trendy strukturalne nie zawsze muszą mieć charakter globalny, jest Japonia. Kraj znajduje się u progu nowego otwarcia gospodarczego charakteryzującego się nieznanym, ale pożądanym cyklem rosnących cen i wzrostu płac. Kurcząca się i starzejąca populacja Japonii może spowodować w nadchodzących latach zarówno inflację, jak i deflację. Wynik będzie zależeć od zdolności kraju do poprawy współczynnika aktywności zawodowej oraz interakcji trendów demograficznych z innymi siłami strukturalnymi, takimi jak deglobalizacja i cyfryzacja. Oczekujemy również, że reformy dotyczące kształtowania zasad ładu korporacyjnego w Japonii wykreują długoterminowych zwycięzców i przegranych. Szereg firm wykorzysta reformy jako sposób osiągnięcia wzrostu, ale część nie dotrzyma im kroku. Wierzymy, że inwestorzy, którzy skupię się na firmach zaangażowanych w reformy i odnoszących sukcesy na polu sekularnego wzrostu, zajmą pozycje po właściwej stronie zmian.

Kolejnym trendem strukturalnym wywierającym wpływ nie tylko na gospodarkę i przemysł, ale także na przyszły stan planety, jest dekarbonizacja. Zrównoważona transformacja stwarza dla inwestorów zarówno nowe zagrożenia, jak i możliwości. Zawarte w amerykańskiej ustawie o redukcji inflacji (US IRA) bodźce do rozwoju zielonej energii zachęciły przedsiębiorstwa do zapowiedzi szerokiej gamy inwestycji, ponad które kolejne deklaracje mają dopiero nastąpić.4 Po drugiej stronie Atlantyku unijny plan REPowerEU pomaga stymulować inwestycje w czystą energię i dywersyfikować źródła jej pozyskiwania. Inne rynki, takie jak Chiny i Indie, mogą w przyszłości przyczynić się do wzmocnienia istniejących zachęt klimatycznych. Mniej przewidywalne, lecz bardziej konkurencyjne otoczenie geopolityczne może również wymagać skoncentrowania się na wszelkich krótkoterminowych wahaniach w politykach klimatycznych na świecie i ich ewentualnym wpływie na ceny surowców.

​Implikacje inwestycyjne

Świat wyższych stóp procentowych i wolniejszego wzrostu gospodarczego może wymagać ponownej oceny długoterminowych założeń dotyczących rynku kapitałowego, która może w efekcie prowadzić do zmian w długoterminowej alokacji aktywów. Jest mało prawdopodobne, aby ewolucja w kierunku nowego paradygmatu strukturalnego miała charakter liniowy. Na przykład: w związku ze wzrostem stóp procentowych wciąż nasilają się obawy dotyczące stabilności przyszłych polityk fiskalnych. Przedsiębiorstwa borykają się z wyższymi kosztami kapitału, co sprawia, że te ze słabszymi bilansami są potencjalnie bardziej podatne na przypadki niewypłacalności. Możliwości generowania alfy na rynkach publicznych mogą nie tylko stać się bardziej globalne, ale także mieć bardziej oddolny charakter i być determinowane rentownością. Strukturalnie wyższe stopy procentowe mogą również zmienić dynamikę rynków prywatnych. Rentowności prywatnego długu stają się coraz bardziej atrakcyjne, a inwestycje typu private equity ewoluują w kierunku, w którym w nowych realiach to zdolności do tworzenia wartości operacyjnej staną się głównymi wyznacznikami sukcesu.

Uważamy, że w miarę jak inwestorzy dokonywać będą ponownych przetasowań w portfelach, dostosowując je do środowiska strukturalnie wyższych stóp procentowych, zajęcie pozycji po właściwej stronie potężnych megatrendów może w dłuższej perspektywie przynieść korzyści. Jednak wykorzystanie najlepszych okazji może wymagać zrozumienia złożoności związanych z obszarami i branżami sekularnego wzrostu, takimi jak transformacyjny wpływ sztucznej inteligencji na branżę opieki zdrowotnej i nauki przyrodnicze. Koncentrowanie się na niuansach występujących na konkretnych rynkach i w konkretnych krajach może również prowadzić do odkrycia długoterminowych możliwości. Na przykład spodziewamy się, że ożywienie gospodarcze w Japonii wraz z reformami w obszarze ładu korporacyjnego wyłonią w nadchodzących latach zarówno zwycięzców, jak i przegranych. Kolejne możliwości mogą pojawić się na rynku nieruchomości komercyjnych, przy czym niektóre aktywa będą czerpać korzyści ze zmian demograficznych i trendów w zakresie zrównoważonego rozwoju, inne zaś te zjawiska przegapią.

W tym niepewnym świecie cyklicznych i strukturalnych zmian być może również nadszedł czas na zmiany w podręcznikach inwestycyjnych. Naszym zdaniem środowisko charakteryzujące się zawirowaniami, zróżnicowaniem i zmiennością może wymagać bardziej aktywnego i zróżnicowanego podejścia do inwestycji na rynkach publicznych i prywatnych. Długoterminowy sukces będzie zależeć od połączenia kreatywności i odwagi w wychodzeniu poza ustalone konwencje oraz również od głębokiego doświadczenia zdobytego podczas poprzednich cykli rynkowych. Można przytoczyć tutaj porównanie procesu inwestycyjnego dokonane przez prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella z „nawigowaniem według gwiazd pod zachmurzonym niebem”.5 Dokładne przewidywanie tego, co nas czeka, jest nierealne w tak dynamicznym otoczeniu. Ważne jest analizowanie szerokiego zakresu przyszłych scenariuszy i tworzenie rozbudowanego zestawu instrumentów i narzędzi, które pomogą zarządzać ryzykiem i wykorzystywać nadarzające się okazje.

1 Europejski Bank Centralny, 25 sierpnia 2023 r.

2 Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Światowe perspektywy gospodarcze, 11 kwietnia 2023 r.

3 Perspektywy długoterminowego wzrostu gospodarczego, Charles I. Jones, 29 sierpnia 2023 r.

4 Departament Skarbu USA. Ustawa o redukcji inflacji (IRA) ma na celu zmobilizowanie prywatnego kapitału dla osiągnięcia amerykańskich celów klimatycznych i wzmocnienia długoterminowego wzrostu gospodarczego, 16 sierpnia 2023 r.

5 Rezerwa Federalna USA, 25 sierpnia 2023 r.

Neill Nuttall, CIO, Multi-Asset Solutions, Goldman Sachs

Alexandra Wilson-Elizondo, Deputy CIO, Multi-Asset Solutions, Goldman Sachs

Amy Yifan Zhou, PhD, Multi-Asset Solutions, Goldman Sachs

Inwestycje
Polacy pod prąd globalnym trendom: stawiają na Nvidię
Inwestycje
Daniel Kostecki, CMC Markets: Za wcześnie, by mówić o przełomie na GPW
Inwestycje
Ceny ropy w 2025 r.: Citibank podwyższa prognozę, EIA obniża
Inwestycje
Piotr Kuczyński, DI Xelion: Trump straszy cłami, ale docelowo będą dużo niższe
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Inwestycje
Michał Wojciechowski, BM mBanku: Dywersyfikacja ratuje początkujących
Inwestycje
Co prognozują krajowe instytucje na ten rok? Prezentujemy zestawienie