Coraz bardziej szklane domy

Ściany ze szkła, tapety ze szkła, schody ze szkła? A czemu nie - mówią designerzy

Aktualizacja: 28.02.2017 03:00 Publikacja: 28.03.2008 11:40

Zdaje się, że nadszedł dobry czas dla szkła jako solidnego materiału budowlanego i finezyjnego elementu dekoracyjnego. Zastosowanie go we wnętrzach mieszkalnych nadaje im bardzo oryginalny charakter. Szkło daje możliwość przede wszystkim oddzielania od siebie poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu lub domu, otwierając je równocześnie jakby na pozostałe części lokalu. Ścianka ze szkła wprowadza w sposób niezwykle dyskretny specyficzny ład we wnętrzu. Stąd dekoratorzy i architekci wnętrz chętnie sięgają po szkło przy projektowaniu schodów, mebli, ścian czy nawet sufitów. Szkło sprawia wrażenie, że jest niewidoczne, dlatego sięgają też po szkło barwione lub dekorują je najrozmaitszymi wzorami.

Renesans luksferów

Coraz częściej dobrym i jednocześnie ciekawym sposobem na doświetlenie wnętrz są luksfery, czyli pustaki szklane.

Co prawda wielu ludzi ma jeszcze w pamięci luksfery używane w poprzedniej epoce w brzydkich blokach, jednak te

współcześnie wytwarzane mają już w sobie nieporównywanie więcej uroku. Dzisiaj używa się ich we wnętrzach eleganckich domów i mieszkań - przekonuje dekorator wnętrz Izabela

Hołosyniuk.

Luksfery stosowane zarówno w ścianach zewnętrznych, jak również we wnętrzu mogą pełnić wiele funkcji.

Po pierwsze, doświetlą pomieszczenie, w którym brakuje źródła światła dziennego. Mogą stanowić ścianę działową w mieszkaniu, dzięki której podzielimy je na aneksy.

Wypracowane specjalne systemy mocowania szklanych pustaków pozwalają na ich zastosowanie w podłogach i stropach.

Właściwości luksferów powodują, że jest to doskonały materiał do nadania ścianom nieregularnych kształtów, można je bowiem prowadzić po krzywiznach i łukach. Poza tym dzięki nim uzyskujemy oryginalne efekty świetlne. Mogą być także po prostu elementem dekoracyjnym ściany.

Ściana z luksferów czyni ciasne pomieszczenie czy na przykład wąski korytarz jasnymi i przestronnymi.

Kompozycja z luksferów urozmaici monotonną ścianę, a jednocześnie zapewni dopływ światła do holu pozbawionego okna - podpowiada I. Hołosyniuk. Można je także wykorzystać do oświetlenia ciemnego wiatrołapu czy dekoracyjnej oprawy jadalni.

Na rynku jest duży wybór pustaków od bezbarwnych, barwionych w masie i powierzchniowo, po takie ze szkła przezroczystego, mrożonego, matowego jednostronnie i dwustronnie. Dodatkowo, w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy skorzystać z bogatych wzorów: gładkich, w kostkę, bąbelki, w fale czy przestrzenną kratkę.

Zróżnicowane są także wielkość i kształty pustaków szklanych. Mają wymiary 19 x 19 cm, 19 x 9 cm, a większe - 24 x 24 cm. Dodatkowo producenci oferują pustaki narożne, łukowe, podłogowe i stropowe.

Ścianki działowe i przeszklenia

Kiedyś szklane ścianki działowe stosowane były najczęściej w biurach. Obecnie coraz chętniej wykorzystywane są także w domach i mieszkaniach prywatnych. Ścianka szklana to dobry pomysł na optyczne oddzielenie przestrzeni. Taką ścianką, wykonaną np. z matowego szkła, może oddzielić salon od otwartej kuchni, część łazienki od ubikacji czy wydzielić w pokoju miejsce do pracy. Może być ona także połączona ze szklanymi drzwiami. Przeszklenia i ścianki szklane wykonywane są zwykle ze szkła hartowanego w grubościach od 8 - 12 mm, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo.

Szklane drzwi

Szklane drzwi to doskonałe rozwiązanie w nowoczesnych wnętrzach. Mają zastosowanie właściwie w każdym pomieszczeniu. Wyróżniamy drzwi uchylne, montowane w ościeżnicach drzwiowych z wykorzystaniem specjalnych zawiasów oraz zamków z klamką, całoszklane uchylne bezościeżnicowe, jedno- lub dwuskrzydłowe z naświetlem lub stałą ścianką boczną

(przyświetlem).

Ze szkła można także wykonać drzwi przesuwne cieszące się bardzo dużą popularnością z powodu ich dużej funkcjonalności oraz ciekawego wyglądu, który nadaje wnętrzu niebanalny charakter. System taki mocowany jest do nadproża lub sufitu, a przesuwające się po nim skrzydło szklane zawieszone jest na specjalnych wózkach jezdnych, więc nie potrzeba instalować podłogowych szyn prowadzących. Mogą one być jedno- lub dwuskrzydłowe. Drzwi takie wykonane są ze szkła hartowanego. Szkło użyte do ich produkcji może być przeźroczyste, piaskowane, piaskowane segmentowo, ornamentowe, satynowane.

Szklane schody

Szklane schody to idealny pomysł na stworzenie nietypowego i oryginalnego wnętrza. Stopnice wykonane są z pełni bezpiecznego szkła (klejone trzywarstwowe, hartowane). Mogą mieć różne kształty oraz wzory antypoślizgowe.

Szklane tapety

Trwała i mocna tapeta to marzenie każdego użytkownika. Dlatego designerzy polecają tapety z włókna szklanego. Mogą one wytrzymać nawet do 30 lat, gdyż są odporne na uderzenia, zadrapania i szorowanie. Przy ich wyborze trzeba zwrócić uwagę na grubość, fakturę i kolor. Mogą być gładkie lub z wypukłymi, geometrycznymi wzorami, takimi jak jodełka, prążki czy romby.

Tapety z włókna szklanego kupimy przeważnie jednobarwne: białe, jasnokremowe albo jasnoszare, ale można je pomalować farbami w dowolnych kolorach.

Ciekawostką jest to, że świetnie nadają się do wilgotnych pomieszczeń, pod warunkiem jednak, że położymy na nie emulsję lateksową albo akrylowo-lateksową.

Szklane tapety przyklejane są specjalnym klejem, a także malowane - nie przepuszczają więc powietrza. Za to bardzo dobrze kryją wady ścian. Ich bardzo cienkie odmiany nadają się nawet do tapetowania sufitów. To pozwala je kłaść w domach narażonych na pękanie.

Niestety, mają również wady, ponieważ wymagają pracochłonnego przygotowania powierzchni, trudno się je układa, a włókno szklane drażni skórę rąk, a także oczy i nozdrza.

Niełatwo też usunąć je ze ścian. Należy też pamiętać, że rolki

tapet z włókna szklanego mają nietypowe wymiary:

1 x 25 m lub 1 x 50 m.

Meble ze szkła

Warto pamiętać, że meble ze szkła są bardziej wytrzymałe w warunkach o dużej wilgotności powietrza, czyli w kuchni i łazience. Takie warunki pozwalają na lepsze utrzymanie ich w czystości. Natomiast w pozostałych pomieszczeniach jeszcze do niedawna szkło było tylko

nieznacznym elementem mebli.

Regały i szafki

W regałach, szafkach najłatwiej użyć szkła jako półek lub drzwiczek. Do tego najlepiej nadaje się szkło satynowe.

Dzięki szklanym drzwiczkom na przykład bufet zamknięty również przeszklonymi drzwiczkami ze szkła bezbarwnego uzyskuje niezwykłą lekkość. Dodatkowy ciekawy efekt może przynieść podświetlenie wnętrza.

Można także postawić w pokoju regał całkowicie wykonany ze szkła. Wtedy, gdy coś na nim postawimy, wygląda jakby wisiało w powietrzu.

Często można teraz kupić także mniejsze szafki szklane na kółkach, które świetnie pasują jako dodatkowe meble ustawiane przy meblach wypoczynkowych.

Fot. Deco Glass, Wallace, Katarzyna Wartee

Rodzaje szkła

i zastosowanie

Szkło hartowane

Szkło hartowane zapewnia bardzo duże bezpieczeństwo, dlatego też nazywane jest szkłem bezpiecznym jednowarstwowym ESG. Hartowane szkło może być przeźroczyste, ornamentowe oraz matowane (satinato).

Stosowane jest w budynkach, pomieszczeniach prywatnych oraz użyteczności publicznej jako ścianki szklane, drzwi, kabiny prysznicowe, witryny, elementy mebli.

Szkło laminowane

Szkło laminowane nazywane jest szkłem bezpiecznym wielowarstwowym - VSG.

Stosuje się je jako elementy balustrad, witryn sklepowych czy jako daszki. Szkło bezpieczne laminowane żywicą stosuje się jako elementy balustrad, do wykonania szklanych podłóg, stopni, podestów, blatów, półek.

Jego zaletą jest to, że przy uderzeniu szkło wprawdzie pęka, ale jego kawałki są trzymane na nieuszkodzonej warstwie żywicy. Zmniejsza się przez to niebezpieczeństwo zranienia, a przeszklony otwór pozostaje zamknięty. Źywice mogą byJako szkło międzyblatowe stosuje się szkło dobrze zahartowane z przeznaczeniem na "drobną siatkę spękań". Po uderzeniu szkło pęka na drobne kawałki, dając efekt szkła tłuczonego lub lodowego. Żywica wykorzystana do klejenia takiego szkła może być

zabarwiona na różne kolory. Szkło lodowe stosuje się do blatów stołów, barów, jako elementy dekoracyjne wnętrz.

Szkło trawione

Szkło matowe wytrawiane kwasem o nazwach: Satinato i Decormat. Otrzymywane jest przez obróbkę kwasem jednej ze stron szkła bezbarwnego. Istnieje możliwość hartowania takiego szkła. Zastosowanie: drzwi, kabiny prysznicowe, ścianki szklane, parawany, panele ścienne, meble.

Szkło piaskowane

Piaskowanie polega na poddaniu szkła działaniu silnego strumienia drobnych cząstek elektrokurundu. Zasłaniając folią pewne fragmenty szkła lub lustra można uzyskać wypiaskowanie na powierzchni dowolnego wzoru. Zastosowanie: drzwi, kabiny prysznicowe, ścianki szklane, parawany, witryny, tablice reklamowe, meble.

Szkło ornamentowe

Szkło ornamentowe jest szkłem płaskim, bezbarwnym uzyskanym dzięki procesowi walcowania szkła. Wszystkie szkła ornamentowe

posiadają swój kierunek ułożenia wzoru oraz stronę, na której wzór jest odciśnięty. Istnieje możliwość hartowania lub laminowania szkła. Zastosowanie: ścianki szklane, drzwi, kabiny prysznicowe, elementy balustrad, meble.

Lustra

Lustro to szkło pokryte od tyłu warstwą odbijającą światło. Lustra kryształowe są z posrebrzonego szkła. Lustra mogą mieć kolory: srebrny, brązowy, grafitowy, zielony, złoty.

Witraże

Witraże powstają z kawałków kolorowych szkieł i łączone są ołowiem. Witraż jest jeszcze mało rozpowszechniony jako element wnętrz mieszkań i domów prywatnych. Raczej kojarzymy go z wielkimi budowlami sakralnymi, wnętrzami hoteli czy restauracji.

Witraże można wykorzystać w drzwiach, przeszkleniach, witrynach meblowych, meblach kuchennych. Dodatkowo witraż jest także idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcieliby mieć tradycyjne rozwiązania przestrzeni w mieszkaniu przy udziale światła. Delikatny rysunek i koloryt witraży może w każdym wnętrzu stworzyć niepowtarzalny nastrój. Można wykorzystać też duże witraże, wmontowując je w ścianki działowe lub wieszając na ścianie jako samodzielny element dekoracyjny.

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy