Reklama

Finanse: PPK dla towarzystw emerytalnych

Powszechne towarzystwa emerytalne zostaną dopuszczone do prowadzenia PPK. Takie ustalenia zapadły na konferencji uzgodnieniowej dotyczącej projektu ustawy o powszechnych planach kapitałowych, w ramach której drugie spotkanie odbyło się w środę.

Publikacja: 20.04.2018 05:00

Finanse: PPK dla towarzystw emerytalnych

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Siemionczyk

 

Postulat dopuszczenia PTE do zarządzania PPK był zgłaszany przez wiele instytucji i organizacji, w tym również zrzeszających pracodawców i pracowników. – Poszerzenie kręgu instytucji prowadzących PPK o podmioty posiadające największe doświadczenie w zarządzaniu aktywami z przeznaczeniem na cele emerytalne, tj. PTE, wpłynie pozytywnie na konkurencyjność rynku oraz pozwoli lepiej dopasować oferty do potrzeb uczestników nowego systemu długoterminowego oszczędzania – podkreśla Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. – Dzięki temu PPK będą bardziej efektywne, zarówno w skali mikro, jak i makro – dodaje Rusewicz.

Do prowadzenia PPK mają zostać dopuszczone także towarzystwa, które prowadzą PPK w formie pracowniczych funduszy emerytalnych. Dotyczy to praktycznie dwóch podmiotów: Pracowniczego Towarzystwa Emerytalnego Orange Polska oraz Pracowniczego Towarzystwa Emerytalnego Nowy Świat.

Jak oceniają eksperci, tylko ten ostatni podmiot jest rzeczywiście zainteresowany prowadzeniem PPK. Większość akcji PTE Nowy Świat ma PGE, które jest zainteresowane zarządzaniem pieniędzmi swoich pracowników w PPK, a nie będzie mogło tego robić poprzez PGE TFI, które nie spełnia wymogu co najmniej trzyletniego doświadczenia w zakresie zarządzania funduszami inwestycyjnymi.

Postanowiono też, że jeśli firma ma spółkę córkę w postaci TFI, to TFI będzie mogło zarządzać środkami pracowników tej firmy.

Reklama
Reklama

Nie zapadły natomiast jeszcze decyzje co do dopuszczenia do prowadzenia PPK innych chętnych, a są nimi zakłady ubezpieczeń oraz banki i SKOK.

Uczestnicy konferencji uzgodnieniowej uznali, że nie ma podstawy do wyłączenia wyboru PPK z procedury zamówień publicznych, co interesowało spółki z udziałem Skarbu Państwa. Nie jest natomiast jasne, co będzie przedmiotem przetargu: wysokość składki czy wysokość opłaty za zarządzanie.

Finanse
Przełomowy rok dla następcy WIBOR-u. Czy kredyty stanieją?
Finanse
Kredyty hipoteczne rosną wolniej od oczekiwań. Polacy nadpłacają?
Finanse
Start-upy. Odwilż w finansowaniu? Prognozy są obiecujące
Finanse
Leasing w Polsce trzyma się mocno
Finanse
Ochrona kapitału ważniejsza niż zysk
Finanse
AI może pchnąć banki na nową ścieżkę rozwoju. Ale są też ryzyka
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama