Wśród rekomendacji są m.in. te, które już są wprowadzane przez banki, m.in. uwzględnienie przez banki ujemnej stawki Libor, umożliwienie bezprowizyjnego przewalutowania kredytu walutowego na złote po bieżącym średnim kursie NBP. - Ale oczywiście nie dziś, kiedy ten kurs jest tak wysoki- zastrzega.
Wśród propozycji znalazło się także też wprowadzenie wakacji kredytowych, a jednym z wariantów ma być ograniczenie limitu rat na poziomie z końca 2014.
Kolejna rekomendacja zakłada, że banki powinny zrezygnować z żądania dodatkowych zabezpieczeń kredytów w sytuacji wzrostu kursu. Wicepremier podkreślił, że trzeba przejść od obecnej dominacji banków do bardziej zrównoważonych stosunków między bankiem a klientem. Proponuje także zmiany regulacyjne, m.in. zaprzestanie opodatkowania umorzonej części kredytu.
- W kilku drobnych zmianach można uelastycznić sposób funkcjonowania systemu, ale bez ingerowania w umowy między bankiem a klientem- dodał Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki.
Proponuje też wprowadzenie rozwiązań na wypadek trudnej sytuacji kredytobiorcy.