Fed spowolni zmniejszanie swego bilansu

Począwszy od czerwca Fed będzie zmniejszać swój bilans w wolniejszym tempie, zmniejszając liczbę obligacji skarbowych, które pozwala na spłatę co miesiąc, co ma częściowo na celu złagodzenie potencjalnego obciążenia stóp rynku pieniężnego.

Publikacja: 02.05.2024 09:02

Jerome Powell, prezes Fed

Jerome Powell, prezes Fed

Foto: AFP

parkiet.com

W planie zaprezentowanym w środę Fed stwierdził, że obniży miesięczny limit zapadalności obligacji skarbowych bez reinwestycji do 25 miliardów dolarów z 60 miliardów dolarów, utrzymując jednocześnie górny limit dla papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką na niezmienionym poziomie 35 miliardów dolarów.

Obserwatorzy rynku spodziewali się obniżenia miesięcznego limitu obligacji skarbowych do 30 miliardów dolarów. Niższy niż oczekiwano limit pomógł zwiększyć dług publiczny w następstwie ogłoszenia Fed, ponieważ oznaczało to, że zostanie sprzedana jeszcze mniejsza liczba obligacji skarbowych. Ceny tych papierów również wzrosły, gdy Fed pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, jak powszechnie przewidywano, oraz gdy przewodniczący Jerome Powell stwierdził, że jest mało prawdopodobne, że kolejnym posunięciem urzędników będzie zaostrzenie polityki pieniężnej.

Rynki wyceniają obecnie jedną obniżkę stóp procentowych na rok 2024 po posiedzeniu Fed. Cięcie nastąpi w listopadzie, dzień po wyborach prezydenckich w USA.

Przy spłatach kapitału agencyjnych papierów wartościowych wynoszących obecnie około 15 miliardów dolarów miesięcznie, całkowity odpływ portfela wyniesie około 40 miliardów dolarów miesięcznie, powiedział Powell na konferencji prasowej.

– Decyzja o spowolnieniu tempa wygaśnięcia nie oznacza, że ​​nasz bilans ostatecznie skurczy się w mniejszym stopniu niż w innym przypadku, ale raczej pozwala nam stopniowo zbliżać się do ostatecznego poziomu – stwierdził.

Paul Ashworth, główny ekonomista Capital Economics na Amerykę Północną powiedział, że nowy limit odpływu obligacji skarbowych „jest nieco bardziej agresywny niż się spodziewaliśmy”, zauważając jednocześnie, że w obecnych warunkach stóp procentowych Fed w dalszym ciągu będzie musiał stawić czoła wyzwaniom związanym z uruchomieniem obligacji hipotecznych wyłączać się w żądanym tempie.

Od czerwca 2022 r. bank centralny likwiduje swoje udziały – jest to proces nazywany zaostrzeniem ilościowym. Stopniowo zwiększał łączną kwotę obligacji skarbowych i hipotecznych, którą mógł umorzyć bez reinwestycji, do łącznej kwoty 95 miliardów dolarów miesięcznie.

Choć większość urzędników uważa, że ​​proces ten przebiega sprawnie, „ogólnie oceniają”, że wskazane byłoby ostrożne podejście do dalszej odpływu środków, biorąc pod uwagę zawirowania na rynku obserwowane w 2019 r., kiedy to Fed po raz ostatni próbował zmniejszyć swój portfel, jak wynika z protokołu z marcowego posiedzenia Fed.

Uczestnicy rynku zastanawiają się, o ile bardziej urzędnicy mogliby zmniejszyć portfel aktywów Fed o wartości 7,4 biliona dolarów, zanim zaczną pojawiać się niepokojące pęknięcia – podobne do tych, które zaobserwowano w 2019 r. przed ostrym ograniczeniem finansowania. Fed zgromadził stos długów w ramach środków stymulujących gospodarkę podczas pandemii. Jednak na razie rynki finansowania krótkoterminowego są stabilne i wolne od stresu. Daje to urzędnikom elastyczność i pozytywne tło przy rozważaniu przyszłej ścieżki QT.

Jeśli Fed pozwoli na zbyt duże zmniejszenie rezerw, istnieje ryzyko wywołania zmienności na rynkach finansowania jednodniowego, podobnej do tej, którą zaobserwowano we wrześniu 2019 r. Jednak zbyt wiele rezerw pochłania kapitał bankowy i hamuje akcję kredytową, a także zapewnia utrzymanie przez Fed dużej obecności w środkach pieniężnych i skarbowych rynki repo.

Chociaż dotychczasowe spadki nie miały większego wpływu na rynek, ostatnia zmiana może mieć marginalne znaczenie. Obniżenie QT „nieoczekiwanie skutkuje wywarciem presji na obniżenie rentowności, ograniczając ryzyko wzrostu w kierunku 5 proc.” – stwierdzili analitycy Evercore ISI.

Po ogłoszeniu Fed rentowność referencyjnych 10-letnich obligacji skarbowych spadła o 9,5 punktu bazowego do 4,589 proc.

Fed nie określił jeszcze docelowej wartości swojego bilansu po zastosowaniu QT. Z zeszłomiesięcznego raportu nowojorskiego Fed wynika, że ​​popyt rynkowy na płynność będzie kluczowym czynnikiem wpływającym na zakończenie QT, przy czym druga tura prawdopodobnie zakończy się w 2025 r., a zasoby Fed będą potencjalnie wynosić od 6 do 6,5 biliona dolarów.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty