USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów

Gospodarka amerykańska rozwijała się w pierwszym kwartale wolniej, niż oczekiwano. Negatywną reakcję rynków w większym stopniu wywołał jednak wyższy od prognoz kwartalny odczyt inflacji PCE. Oddala to cięcia stóp.

PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale

Gospodarka USA rozwijała się w pierwszym kwartale wolniej niż oczekiwano. Negatywną reakcję rynków w większym stopniu wywołał jednak wyższy od prognoz kwartalny odczyt inflacji PCE.

Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają

Najnowszy wskaźnik klimatu konsumenckiego GfK wzrósł do maja do -24,2, co stanowi trzeci wzrost z rzędu, głównie za sprawą wyższych płac realnych. To najwyższy odczyt od dwóch lat, przewyższający prognozę na -25,9.

Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami

Akcje Tesli mocno rosły, choć wyniki koncernu się pogorszyły. Inwestorom spodobały się jednak zapowiedzi dotyczące jego dalszego rozwoju.

Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?

Chiński popyt mocno przyczynił się do zwyżek cen kruszcu w ostatnich miesiącach. Wciąż może być też czynnikiem podbijającym notowania.

Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?

Chiński popyt mocno przyczynił się do zwyżek cen kruszcu w ostatnich miesiącach i wciąż może wspierać zwyżki. Jedna z prognoz mówi nawet o dojściu ceny złota do 3000 dolarów za uncję.

Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają

Indeks koniunktury gospodarczej Ifo wzrósł trzeci miesiąc do 89,4 w kwietniu z 87,9 w marcu, przekraczając konsensus na poziomie 88,8, głównie dzięki sektorowi usług.

Handel na NYSE na okrągło przez cały tydzień?

Giełda nowojorska zapytała uczestników rynku, co sądzą o możliwości przejścia na tryb handlu całodobowego, który mógłby trwać również w weekendy. Ten pomysł byłby rewolucją.

Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe

Narodowy Bank Węgier obniżył główną stopę procentową o 50 pb., do poziomu 7,75 proc. Taka obniżka była wcześniej prognozowana przez analityków.

UE nie wykorzystuje w pełni potencjału integracji

Aby utrzymać konkurencyjność względem USA i Chin, UE musi dokończyć budowę jednolitego rynku. Protekcjonizm byłby krokiem w złą stronę – mówi Alfred Kammer, dyrektor Departamentu Europejskiego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba

Podobnie jak wcześniej właściciel Facebooka i X od przyszłego roku, także streamingowa platforma przestanie podawać, ilu ma aktywnych subskrybentów. Inwestorzy uznali, że to znak, iż już nie będzie ich przybywać.

Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę

Gospodarka irańska jest mniejsza od izraelskiej oraz od lat pogrążona w kryzysie. Okazała się co prawda całkiem odporna na sankcje amerykańskie, ale nie przełożyło się to na znaczącą poprawę perspektyw rozwojowych kraju i standardu życia zwykłych Irańczyków.

Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach

Ropa naftowa gatunku WTI drożała o ponad 3 proc. po doniesieniach o izraelskim ataku w okolicach irańskiego miasta Isfahan. Kolejny rekord ustanowiły ceny złota, a na giełdach azjatyckich doszło do silnej wyprzedaży.

Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty

Indie są dziś piątą pod względem wielkości gospodarką świata, a ich rząd obiecuje, że w ciągu trzech lat wskoczą na trzecie miejsce. Premier Narendra Modi roztoczył w kończącej się kampanii wyborczej wizję dalszego dynamicznego rozwoju swojego kraju.

Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że jego administracja może trzykrotnie zwiększyć cła na chińską stal oraz aluminium. Obiecał też zablokować przejęcie US Steel przez Japończyków.

Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?

Eksport z Państwa Środka do Rosji niespodziewanie spadł w marcu aż o prawie 16 proc.

Dolar tworzy problem dla banków centralnych

Przesuwanie się oczekiwań co do pierwszej obniżki stóp procentowych w USA tworzy presję na deprecjację wielu walut. Doświadczają jej m.in. Japonia i Korea Południowa.

Dlaczego ten zrządzający uwziął się na kosmetycznego giganta L’Oreala

Przez minione 20 lat francuski potentat kosmetyczny L'Oreal dawał zarobić inwestorom 12 proc. rocznie, ale teraz Malte Heininger, zarządzający portfelem europejskich akcji w dużej firmie asset management Carmignac, obstawia spadek notowań właściciela wielu znanych marek.